Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal: Kürt sorununda final dönemindeyiz

Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, Kürt hareketi açısından sürecin ne anlama geldiğini ifade etti

Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal: Kürt sorununda final dönemindeyiz
Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile çatışmalı sürece nasıl gelindiğini, müzakere sürecinin nasıl yaşandığını ve önümüzdeki sürece dair öngörülerini Evrensel’den Fatih Polat’a anlattı. 

Yaşanan sürecin önceki dönemlerle karıştırılmaması gerektiğine özel bir vurgu yapan Kartal, "Süreç bir nihai mücadele sürecidir. Bir final sürecidir. Yani süreç, önceki yıllardaki gibi tek başına mevzi kazanma ve açılım süreci değil" dedi.

Kartal, Kürt hareketi açısından sürecin ne anlama geldiğini şu şekilde anlattı:

"Kürt hareketinin taleplerinde bir değişiklik yok. Kürt hareketinin talepleri bugüne kadar kamuoyuna açıklanan demokratik bir ortamda özgür, eşit birlik. Türkiye halkları ile bir arada. Kürtler Kürt halkı, Kürdistan halklarının kendi kendilerini yönetecekleri, ama Türkiye’nin bütünlüğü çerçevesinde merkezi egemenlik sisteminin yerine ademi merkeziyetin oturtulduğu, sivil toplumun yetkilerinin artırıldığı bir demokratik öz yönetim sistemi ile bu çözümü hem Türkiye, hem Kürdistan halkları açısından birlikte yapabileceğimize inanıyoruz. Artık gelinen aşamada devletin yine eskisi gibi katliamlarla bunu ortadan kaldırma şansı yoktur. Bölgesel ve uluslararası konjonktür de buna izin vermez. Bunun diğer ayağı Türkiye ayağıdır. Türkiye demokrasi güçleri, Kürdistan halkları ile birlikte eşit, özgür, birlikte yaşama sahip çıkarlarsa, getirilmek istenen tekçi yapıya karşı mücadeleyi yükseltirlerse bu ciddi bir sonuç alır. Onun için Türkiye halklarının Erdoğan’ın getirdiği faşizan sistemin tehlikelerini görmesi gerekiyor. Sol sosyalist, Aleviler, kadınlar, çevreciler, farklı inançlar, kimlikler, sistemle sorunu olan herkes bunu görüp harekete geçerlerse, Kürdistan’da yükselen özgürlük ve demokrasi mücadelesi ile birleşerek hareket ederlerse Erdoğan’ın buna direnme şansı yoktur.

"Süreç bir nihai mücadele sürecidir. Bir final sürecidir. Bunun kamuoyuna iyi kavratılması lazım. Yani süreç önceki yıllardaki gibi tek başına mevzi kazanma ve açılım süreci değil. Devlet de, gelinen bir son nokta olarak topyekün savaş ile durdurabileceğini düşündüğü için topyekün bir savaşa yönelmiştir. Bizim açımızdan da, Türkiye’deki gelişmeler, bölgesel ve uluslararası bütün gelişmeler bizi nihai bir mücadele ile sonuç alma aşamasına getirdi. Bunun koşulları var. Eğer bu mücadele kırılırsa, gerçekten Hitler faşizminden daha ağır, karanlık bir süreç gelecektir."

Evrensel’de yer alan Fatih Polat imzalı röportajın tamamını şuradan okuyabilirsiniz.

(Fotoğraf: Füsun Erdoğan)
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 16:32
YORUM EKLE