Kimya Mühendisleri Odası dezenfeksiyon kabinleriyle ilgili uyardı

"Bu kabinler kullanmayın"

Kimya Mühendisleri Odası dezenfeksiyon kabinleriyle ilgili uyardı

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, dezenfeksiyon kabinlerine ilişkin uyarıda bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Kimya Mühendisleri Odası, "Söz konusu kabinlerde hangi tür dezenfektanların kullanıldığı bilinmemektedir. Bu amaçla kullanılabilecek olan tüm dezenfektanlar, tahriş edici, tehlikeli kimyasallar içeren karışımlardır. Uygulama esnasında vücudun açık kısımlarının, özellikle el, yüz ve gözün ıslanma riski mevcuttur. Bu dezenfektanların kapalı bir ortamda solunmasının, kıyafetlerde kalabilecek olan kalıntılarının insan sağlığına olumsuz etkileri olacaktır" açıklamasında bulundu.

Dezenfeksiyon kabinleri, COVID-19 pandemisiyle mücadelede katkı sağlamayacağı gibi kimyasalların gereksiz ve yanlış kullanımı neticesinde çevre ve halk sağlığına da ciddi bir tehdit oluşturabilir" denilen açıklamanın tamamı şöyle:

COVID-19 pandemisine karşı alınan önlemler içerisinde bazı belediyeler ve firmaların bina girişlerine insanları dezenfekte etmek amacıyla kabinler kurduğu ve bunları etkili birer önlem olarak sundukları görülmektedir. Etkili bir dezenfeksiyonda, kullanılan dezenfektanın yüzeyle tam ıslanması ve virüsü parçalaması için belirli bir süreye (20-30 sn) ihtiyaç vardır. Bu kabinlerde dezenfeksiyon için aerosol şeklinde püskürtülen karışım tüm yüzeylere temas etmeyecek ve etkili bir dezenfeksiyon sağlanamayacaktır. 

Söz konusu kabinlerde hangi tür dezenfektanların kullanıldığı bilinmemektedir. Bu amaçla kullanılabilecek olan tüm dezenfektanlar, tahriş edici, tehlikeli kimyasallar içeren karışımlardır. Uygulama esnasında vücudun açık kısımlarının, özellikle el, yüz ve gözün ıslanma riski mevcuttur. Bu dezenfektanların kapalı bir ortamda solunmasının, kıyafetlerde kalabilecek olan kalıntılarının insan sağlığına olumsuz etkileri olacaktır. Ayrıca hastalığı olan veya taşıyıcı bir kişinin, kabin içinde konuşma, öksürme, hapşırma vb. yollarla  kendisinden sonra kabine girecek olan kişiye bulaştırma olasılığı mevcuttur.

Tüm bunlara ek olarak kabinlerde yanıcı, parlayıcı olan alkol bazlı dezenfektanlar vb. kullanılması durumunda yangın ve patlama riski oluşturubileceği de göz ardı edilmemelidir.

Dezenfeksiyon kabinleri, COVID-19 pandemisiyle mücadelede katkı sağlamayacağı gibi kimyasalların gereksiz ve yanlış kullanımı neticesinde çevre ve halk sağlığına da ciddi bir tehdit oluşturabilir. Tüm bu sebeplerle ilgili belediyeleri ve firmaları bu yanlıştan dönmeye, halkımızı da bu tür kabinleri kullanmamaya çağırıyoruz. Bu kabinlerin yerine, insan hareketi olan ve faaliyetlere devam edilen binaların girişlerine mümkünse el yıkama istasyonları, mümkün olmayan durumlarda da dezenfektan aparatları konulması daha etkili ve sağlıklı bir dezenfeksiyon yöntemi olarak önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER