Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a AYM yanıtı

Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a AYM yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” ifadelerini “Narsist kişiler kural, yasa, anayasa tanımaz. Bunların sağlıklı bir ruh yapıları yoktur” şeklinde eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Onu bırakmamız lazım, kendisi ne söylerse söylesin. Neyi dillendirirse dillendirsin. Hukuk, tüm canlıların güvencesi demektir. Hukuku kim dağıtır? Mahkemeler dağıtır. Mahkeme kararına saygı duymayacağım, uymayacağım demek, Narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olaydır.

“Kimsin sen? Çıktın TBMM önüne Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağına namusun ve şerefin üzerine yemin ettin. Namusun ve şerefin içini boşalttılar şimdi hukukun da içini boşaltacaklar.”

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, 92 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlâl edildiğine” karar vermiş, kararın ardından iki gazeteci Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” demişti.

AYM’den yapılan açıklamada Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesinin önünü açan karara ilişkin yapılan bazı yayınlar için “Mahkememizin vicdanını ipotek altına almaya çalışan yayınlar” ifadesi kullanıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkan Zühtü Arslan ise “Anayasa Mahkemesi’nin kararları herkesi ve her kurumu bağlar” açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 14:23
YORUM EKLE