Kılıçdaroğlu: Yapılmış anayasa çalışması yok

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın 2018'de CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi'nin ortak anayasa çalışması yaptığını ileri sürmesi, tartışmalara neden oldu

Kılıçdaroğlu: Yapılmış anayasa çalışması yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni bir anayasa çalışması yapmaları halinde ilk ziyaret edeceği adresin İYİ Parti ve genel başkanı Meral Akşener olacağını belirterek, "Onun görüşlerini almak olacaktır yapacağım ilk adım. Böyle bir çalışma yok, bir bardak suda fırtına koparmak gibi bir çaba var" dedi.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın 2018'de CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi'nin ortak anayasa çalışması yaptığını ileri sürmesi, tartışmalara neden oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Özdağ’ın iddiasını gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum” açıklamasını yaptı.

'TÜSES'TEKİ TOPLANTIDA ORTADOĞU'YU TARTIŞTIK'

 2017'de Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) yaptığı Ortadoğu konulu toplantıya katıldığını açıklayan Kılıçdaroğlu, toplantıda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğunu aktararak, “Ortadoğu’yu tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Anayasa konusunda da toplantı yaptı. Akademisyenler görüşlerini ifade ettiler. Ortada ‘Bir anayasa yazıldı, dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı’. Böyle bir şey yok” diye konuştu.

'AMACIMIZ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM'

Tek bir partinin ‘mutfağında anayasa hazırlanamayacağını’ vurgulayan Kılıçdaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz  konusu olmadı. Kaldı ki ben defalarca güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ederim. Demokrasiye inanan pek çok siyasi parti lideri de güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz eder. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden ne anlaşılacağı partiler kendi ekipleri özel olarak çalışıyorlar. Sayın Davutoğlu, bu konuda bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip, görüşlerini ifade edeceklerini açıkladı.”

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 10:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
zayıf muhalefet is te mi yo ruz...
zayıf muhalefet is te mi yo ruz... - 7 ay Önce

abi nasıl seçme seçilme yaşının alt sınırı varsa üst sınırıda olmalı.insan fizyolojik varlık nasıl küçükken mümeyyiz durumu varsa ihtiyarladığında algıları beyin fonksiyonları zayıflar.bu nedenle 65 üstünü ne seçmeye ne seçilmeye katacaksın.seçmen olarak ihtiyar olanların çoğu geçmişte yaşar bu yüzden yanlış kişi seçerler. seçilmeye aday olan biride artık herkesin maskarası olur herkes onu kullanır.örnek bülent ecevit necmettin erbakan bunlar kötü diye demiyoruz koltuğu ne zaman bırakacağını bilmeli insan aynı durum şuanki mevcut iktidardada var muhalefette de saadetin chp nin başında daha dinamik genç biri olsa mevcut iktidar ile daha iyi mücadele yapabilir başkalarındaki değişikliği önce kendinde yapacaksın demiş ünlü düşünürler.değilse kurtulamayız maalesef bu liderlerde danışman ve akıl hocası olsun ön planda daha alımlı söylemi kuvvetli liderler olmalı.

SIRADAKİ HABER