Kılıçdaroğlu, Viyan Daxil'i ziyaret etti

Helikopter kazasında yaralanan Ezidi parlamenteri ziyaret etti…

 Kılıçdaroğlu, Viyan Daxil'i ziyaret etti

Ezidi parlamenter Viyan Daxili ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, ziyaret ardından yaptığı açıklamada kurultay tarihinin Pazar günü yapacakları toplantıda belli olacağını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Irak Şam Devleti’nin (IŞİD) Şengal’deki saldırılarının ardından Şengal Dağı’na sığınan Ezidilere yardım götürürken düşen helikopterden yaralı kurtulan Ezidi parlamenteri Viyan Daxili’yi tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Hekimlerin Daxil’in sağlık durumunun iyi olduğunu, kısa sürede taburcu olabileceğini ifade ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, gazetecilerin CHP Kurultayı’na yönelik sorularına yanıt verdi.

Bir gazetecinin “CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, partideki görevinden istifa edeceğini söyledi. Kurultayda olası bir rakibiniz mi olacak?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Niye olmasın arkadaşlar? Gayet doğaldır yani. Birisi genel başkan adayı olabilir. Hukuk içinde bunu olağan karşılamak gerekir” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, CHP’li eski 50 milletvekilinin imza toplamasına yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

“İmza toplayabilirler, görüş beyan edebilirler. Demokrasilerde bunları olağan kabul etmek lazım. Bizi AKP’den ayıran veya diğer partilerden ayıran temel fark budur. Biz, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Genel başkan adayları çıkabilir, demokratik yollarla yarışacağız. Bu gayet doğal bir şey. Gidin bunun benzerini pek çok demokratik ülkede görebilirsiniz. Bu ülkeye demokrasiyi getiren bir parti olarak bizim bu tür olayları olağan karşılamamız gerekiyor.

‘Sanki AKP’de olmadı bizde oldu’ diye sanki bizde bir kriz var. Bir kriz yok arkadaşlar. Normal, demokratik yollarla yarış yapılacak. Kurultayımızı toplayacağız, orada beraber. Kim galip gelirse de elimizi kaldıracağız, ‘Şu galiptir’ diyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Bütün hedef, 2015 seçimlerinde daha başarılı bir performans çıkartmak.”

Kurultay tarihi konusunu da pazar günü konuşacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Kurultay tarihini belirlemek için salon bulmak, hazırlıklar yapmak, plan, gündem gerekiyor. Arkadaşlar bu konuda çalışıyorlar, pazar günü netleşecek. Aynı gün veya ertesi gün açıklayacağız” dedi. (İMC)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 13:43
YORUM EKLE