Kılıçdaroğlu: Tunceli, Dersim olarak değişmeli

Kemal Kılıçdaroğlu, 'Dersim' ismi için referandum olmasını isterim diye konuştu...

 Kılıçdaroğlu: Tunceli, Dersim olarak değişmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Onur Konuralp'e konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’nin adının Dersim olarak değiştirilmesine destek verdi.

Kılıçdaroğlu, “Tuncelililer kendilerini Dersimli olarak tanımladıkları için isim değişikliğinin hiçbir sakıncası yok. Tunceli Dersim olursa, olur yani. Keşke bunun için referandum yapılsa, Tuncelililere sorulsa. “Adınız Tunceli mi olsun Dersim mi olsun?” diye. Kabul ederlerse bir sorun yok. Nitekim bir spor kulübü kurdular. Ben o referanduma katılsam, Dersim olmasını isterim, bir sakıncası yok” diye konuştu.

'SARIGÜL'LE İLGİLİ TEREDDÜT YOK'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için değerlendirmelerde de bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Verilen mesajlar, Mustafa Sarıgül’ün partiye geleceği yönünde, bu konuda ortada bir tereddüt aşağı yukarı yok. (Gülümseyerek) Öyle görünüyor. İstanbul için aday adaylarımız var ama aday kim olursa herkes onunla beraber çalışacak” şeklinde konuştu.

Bazı illerde adayların belli olduğunu belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Ordu, Eskişehir, Aydın gibi illerimizin adayları kesin. Başarılı belediye başkanlarımız bu illerin başkanları. Onlarla yola devam ediyoruz” dedi.

'İSTANBUL'U YIKACAĞIZ'

İstanbul için büyük projeleri olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “İstanbul’un tarihsel kimliğine kavuşturulması lazım. Bir rant alanı olmaktan çıkarılması gerekiyor. Doğasının, tarihin korunması lazım. Bunun için de oraya sosyal demokrat bir belediye başkanı gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bazen kentler yıkarak da güzelleşir. İstanbul’u da yıkacağız, hiç endişeniz olmasın. O silueti bozan binaları yıkacağız. Sultanahmet’i eski görkemli günlerine kavuşturacağız. Yine bakıldığı zaman Sultanahmet eski Sultanahmet olacak. Arkasındaki silueti bozan binalar kesinlikle gidecek. Ankara’da da aynı şeyi yapacağız. Ankara’ya o eski bulvarlarını geri vereceğiz. O eski geniş bulvarlarını, insanların rahatlıkla yürüdüğü bulvarlarını yeniden yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2013, 13:00
YORUM EKLE