Kılıçdaroğlu: Suriyelilerin artık dönmesi lazım

Kılıçdaroğlu,Türkiye’de Suriyelilerin dönmesi gerektiğini söyledi

Kılıçdaroğlu: Suriyelilerin artık dönmesi lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antep’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çatışmalı ortamdan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilere ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Suriye’deki iç çatışmadan kaçan ve ülkemize sığınan Suriyelilere elbette ki kucak açtık. Bir sorunumuz yok onlarla. Ama Suriye’de çatışma dönemi neredeyse bitti. Bu kardeşlerimizin artık kendi ülkelerine dönmeleri lazım” dedi.

Klıçdaroğlu, Gaziantep Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

'HELALİ HOŞ OLSUN'

“30 milyar dolar onlar için para harcandı. Helali hoş olsun” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin fakiri, fukarası, zengini herkes, buna bir şeklide katkı verdi. Kendi ülkelerine dönmeleri gerekiyor” dedi.

‘BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI KURACAĞIZ’

Ortadoğu’da bulunmayan güçlerin bu bölgelerde 4 ülkenin onayı olmadan müdahale şansının olmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

‘ORTADOĞU’DA BARIŞ İKLİMİ HAKİM OLACAK’

“Biz CHP olarak Ortadoğu’yu barış iklimine dönüştürmek istiyoruz. Kendi seçim bildirgemizde bir teşkilat sözü verdik. Bunu gerçekleştireceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı. Bu teşkilatın kurucuları arasında 4 ülke olacak. Türkiye, İran, Suriye ve Irak olacak. Dört ülke bir araya geleceğiz, bu teşkilatı kuracağız. Böylece egemen güçlerin Ortadoğu’da bu 4 ülkeden bağımsız olarak bir şey yapması mümkün olmadığı gibi, zaman zaman 4 ülkeyi çatıştıran, barıştıran politikalarından bağımsız olarak bu dört ülke kendileri oturup, kendi sorunlarını çözebilecek. Bu dört ülkenin kendi sorunlarını çözebilme kapasitelerine sahip olduklarına inanıyorum. 4 ülke bir araya geldiğinde de, Suriye’de de Irak’ta da barış olacak, Türkiye ile İran arasında da barış iklimi egemen olacaktır. İnsanlar kendi ülkelerinde, topraklarında huzur içerisinde yaşayacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 22:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER