Kılıçdaroğlu: Sandıktaki 'Hayır' yüzde 50'nin üzerinde

CHP lideri Kılıçdaroğlu, referandum sürecindeki bütün baskılara rağmen seçmenin sandığa gittiğini söyledi

Kılıçdaroğlu: Sandıktaki 'Hayır' yüzde 50'nin üzerinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuşuyor.

Referandumunun anayasanın öngördüğü biçimde yapılmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:

“Bütün yurttaşlarımıza sesleniyorum bu referandum adil bir referandum muydu. Bir tehdit unsuru olarak devlet vatandaşın karşısına çıktı. Devletin bütün maali imkanlarını kullandılar. Buna rağmen yılmadık. Yolumuza devam ettik, edeceğiz. Sadece bununla da yetinmediler. Olağanüstü hal uygulamasından yararlanarak kanun çıkardılar. Anayasa Mahkemesi de ben buna bakmam diyor. Özel televizyonların tek yanlı yayın yapmasına her türlü imkanı tanıdılar. Buna rağmen direndik, sandığa gittik, hayır oyunu verdi.”

"HAYIR İÇİN MİLLETE DÖNÜŞTÜ"

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ne oldu biliyor musunuz evet için devlet kampanyası hayır için millet kampanyasına dönüştü. Elimizi kolumuzu bağlamaya, baskı kurmaya çalıştılar. Özel anketörler buldular ceplerine para doldurdular, Evet yüzde 60 çıkacak dedirttiler. Biz gittik ve yüzde 50’nin üzerinde bir hayırı sandıkta ifade ettik.Meşruiyeti tartışmalı olan bir anayasa metnini referanduma götürdüler. Bu anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışmalıdır. Meşruiyeti tartışmalı olan bir anayasa değişikliği yürürlükte olamaz.”

'YSK’YI UYARDIM’

YSK’nın mühürsüz oy pusulası kararını öğrenince hemen parti yöneticilerini aradığını belirten Kılıçdaroğlu, YSK’yı uyardığını belirterek, şunları söyledi: “Referandumun meşruiyetine gölge düşürüyorsunuz diye açıklama yaptım. YSK bu kararından inşallah geri döner diye bekledim. YSK yasaları çiğnemiştir. YSK üstüne düşen görevi yapmamıştır. YSK, gücünü öyle anlaşılıyor ki haktan hukukun üstünlüğünden anayasadan değil belli bir merkezden belli bir siyasi otoriteden almaktadır.”

‘BU REFERANDUM ŞAİBELİDİR’

Mühürsüz zarf ve pusulalarla ilgili yasa maddesini okuyan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Siz hangi talimatla bunu geçersiz sayarsınız. Hangi ahlakla hangi hukukla mühürsüz pusulaları geçersiz sayarsınız. Siz 11 kişi sizi oraya getiren iradenin temsilcisi olarak kendinizi görüp ona göre mi karar veriyorsunuz. Eğer böyle karar veriyorsanız hakim cübbesini çıkarın ve o binadan ayrılın. Siz 11 kişi kendinizi ne sanıyorsunuz da TBMM’nin üstünde konumlandırıyorsunuz. Bu referandum şaibelidir ve şaibeli yapan da Yüksek Seçim Kurulu’dur. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden temsilci başvuruyor ve bu kararı alıyorlar. Maç ortasında kurallar değişiyor. Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir.”
 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 15:40
YORUM EKLE