Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yapamayacaksın çünkü gideceksin

Kılıçdaroğlu, "İstanbul'a ihanete doymadılar mı?" diye sordu

Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yapamayacaksın çünkü gideceksin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kanal İstanbul Projesi'ne değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, mühendislerin, toplumun bu projeyi istemediğini belirterek "Bir kişi ben yapacağım diyor. Yapamazsın kardeşim, ilk seçimde gideceksin" dedi.

"Hiç kimse buraya beş kuruş para ayırmaya kalkmasın" diyen ana muhalefet partisi lideri, "İstanbul'a ihanete doymadılar mı?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu'nun turizm zirvesindeki konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

“-Sadece ülkelerin değil metropollerin de yarıştığı bir 21. yüzyıldayız. Elbette bu yarışma içinde kentlerin kimliği önemlidir. Kentin kirliliklerden arınması lazım. Kente gelen kişi kentin kimliğini bilmeli. Çarpık kentleşme varsa kent kimliğini kaybeder. En tipik örneği İstanbul'dur. Bir siyasal anlayış sonradan dönüp bir iç hesaplaşmayla 'Biz ihanet etti, etmeye devam ediyoruz' diyorsa oturup hepimizin düşünmesi lazım. Sadece İstanbul'a ihanet midir bu? Yoksa bu Türkiye'nin tarihine de bir ihanet midir? Bunu böyle anlamak gerekiyor.

-Tabela kirliliğinin yaşandığı bir kentle tabela kirliliğinin olmadığı bir metropol düşünün. Başına her an bir tabela düşebilir.

-Ayafosya'yı Sultanahmet'i düşünün. Baktığınız zaman arkasında yüksek beton blokları. Kent estetiği kavramının ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz.

-Her kentin meydanları var. Yüz binlerce insan nerede toplanacak, nerede eğlenecek, nerede miting yapacak? Yüz milyonlar enerjisini nerede boşaltacak? Meydanlarda. Meydanları yasakladığınızda turist neden gelsin?”

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI: YAPAMAYACAKSIN, İLK SEÇİMDE GİDECEKSİN

“-İstanbul’un tarihini kültürünü korumak zorundayız. Bu kadim şehrin bütün sorunlarını çözmek zorundayız. Şimdi ihanetin katmerlisi geliyor.

Mühendis hayır diyor, herkes hayır diyor ama bir kişi ben yapacağım diyor. İlla ben Karadeniz'i Marmara ile buluşturacağım diyor. Yapamazsın kardeşim. Zaten yapamayacaksın. Zaten ilk seçimde gideceksin. Hiç kimse buna para ayırmaya kalkmasın. Ayırdıkları paranın kuruşu dahi verilmeyecek. İstanbul’a ihanete doymadılar mı? Bir tarih bir kültür, rant için gözüyle yok edilir mi, beton ormanına dönüştürülür mü? Bir kişi ben her şeyi biliyorum diyorsa bilin ki o hiçbir şey bilmiyordur."

TURİZM SEKTÖRÜ: BİR KENT CANLI YAŞAMALIDIR

Turizm sektörüne de değinen CHP lideri, "Turizm sadece uçaklarla insanı getirip, 5 yıldız otellerde konaklatıp geri gönderilmesi değildir. Bir kent canlı yaşamalıdır" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER