Kılıçdaroğlu: Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz

Kılıçdaroğlu, yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi

Kılıçdaroğlu: Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlayan yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'e konuşan Kılıçdaroğlu, "Geniş tabanlı bir anayasa çalışması teklif edilirse tavrınız ne olur?" sorusuna "Bizim arzumuz demokratik parlamenter sisteme dayalı bir anayasa" yanıtını verdi.

AK Parti ve MHP'nin açıklamalarında bu yönde bir ifade olmadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Hatta Sayın Bahçeli yeni anayasa çalışmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni güçlendirmek için bulunacaklarını söyledi" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, AK Parti ile MHP'nin yeni anayasa konusunda kendi aralarında da anlaşamadıklarını savunarak, "Otursunlar önce kendi aralarında anlaşsınlar. Söylemleri arasında 180 derece fark var" yorumunu yaptı.

'MAALESEF BİR SİVİL DARBE SÜRECİ İÇİNDEYİZ'

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erdoğan, böyle bir şey söylüyorsa niye anayasa değişikliğine ihtiyaç duyduğunu da söylemelidir. Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz. Bu süreçte sivil anayasa iklimi yok. Rahmetli Ecevit, koalisyon hükümeti döneminde Avrupa Birliği uyumu için birçok anayasa değişikliği yapmıştı. Hepsi de oy birliğiyle kabul edilmişti. Ayrıca öncelikli başka konular var. Ülkede o uygun iklim yok, tersine sivil darbe var. Ekonomik buhran var. Öncelikle bunun halledilmesi lazım. Ülkedeki gerginliğin yumuşatılması lazım. Yatağa aç giren insanlar var, işsizler var, zorda esnaf kardeşlerimiz var. Önce onların sorunlarını çözmek lazım."

YORUM EKLE
YORUMLAR
sebebi kim
sebebi kim - 6 ay Önce

ya bi gidin önce kendi partine bir sahip çık tek tek kendi adamlarını bile satın alıyor baksana kaç milletvekili ayrıldı muhalefet sağlam olsaydı şimdiye kadar bu kadar iktidarda kalamazdılar.

SIRADAKİ HABER