Kılıçdaroğlu: İşsizliği ve yoksulluğu sıfırlayacağız

CHP'nin 'Milletçe Alkışlıyoruz' mitinglerinin ilki İstanbul Kartal'da gerçekleşti

Kılıçdaroğlu: İşsizliği ve yoksulluğu sıfırlayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimlere hazırlıklı girdiklerini belirterek “İşsizliği, yoksulluğun adaletsizliği vicdansızlığın, eşitsizliği, sevgisizliğin kökünü kazımaya geliyoruz. Evet kökünü kazıyacağız ve sıfırlayacağız. Türkiye’yi yaşanmaz hale getirenlerin neden olduğu bütün sorunları sıfırlayacağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran’a kadar 50’nin üzerinde miting yapmayı planlıyor. CHP’nin Miting maratonu, İstanbul Kartal’da gerçekleştirdiği “Milletçe Alkışlıyoruz” mitingi ile başladı.

Geniş katılımlı mitingde konuşan Kılıçdaroğlu; konuşmasında tüm vatandaşları “Milletçe alkışlıyoruz” kampanyasına destek vermeye çağırdı: “Haydi, tüm vatandaşlarımızı avuçlarımız patlarcasına alkışlamaya çağırıyoruz” dedi.

FATURAYI 77 MİLYON ÖDÜYOR

AKP’nin 12 yılda oluşturdukları tablodan örnekler sunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul olduğundan bahsetti. 8 milyon emeklinin ücretlerinin bin liranın altında olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu “Üreterek büyüme değil rant oluşturarak oluşturulan adaletsiz düzen. Bakara makara diye sömüren bir düzen. Cinnet halinde öfkeli bir toplum. Bütün bunların faturasını bu milletin işçisi, esnafı tüccarı ödüyor. 77 milyon bu faturayı ödüyor.” İfadelerini kullandı.

CHP’nin bu seçimlere parti kadrosu ve seçim programı ile hazır girdiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’ En başta yoksulluğun olmadığı bir Türkiye sözü veriyorum. Kimse bu ülkede ‘Ben yoksulum’ lafını etmeyecek. Bugün, 17 milyon yoksulumuz var. Bu rakam devletin resmi rakamı. 2015’in Türkiyesi’nde, 21 yüzyılda, bilgi toplumunda 17 milyon insan yoksul. Onlar insan değil mi? 17 milyon vatandaşımıza sesleniyorum. Sizin yoksulluğunuzun sıfırlanması benim boynumun borcu olacak. Bir kişinin aylık geliri 2000 liranın altındaysa o yoksul sayılıyor. Bu ne demek 17 milyon insanı açlığa mahkum etmek demektir. 17 milyon insanımızın insan gibi yaşama hakkı var” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“İŞSİZLİĞİN DE KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ, ONU DA SIFIRLAYACAĞIZ”

‘’6 milyon 200 bin işsizimiz var. 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum. İşsizliği çözeceğiz diye bir laf ettiler mi size ama ben söylüyorum Türkiye’nin en temel sorunudur. İşsizlik illetinden bu toplumu kurtaracağız. İşsizliğin de kökünü kazıyacağız, onu da sıfırlayacağız.

Yaşanacak bir Türkiye hepimizin özlemidir. Ayın 19’unda Pazar günü Ankara’da 'Yaşanacak Bir Türkiye' programını açacağız. Çözümlerimiz orada, bütün çözümleri ayrıntılarıyla anlatacağım. 77 milyon yurttaşımın emin olmasını isterim. Size söylediğim, vaat ettiğim her şeyin kuruşu kuruşuna maliyetinin hesaplandığını bilmenizi isterim.’’

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2015, 19:08
YORUM EKLE