Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanının parti genel başkanı olmaması lazım

Kılıçdaroğlu, parti liderinin aday gösterilmesinin doğru olmayacağını ifade etti

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanının parti genel başkanı olmaması lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda Millet İttifakı’nda ele alacaklarını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti liderinin aday gösterilmesinin doğru olmayacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gündemdeki tartışmalı yasal düzenlemelerden vazgeçmesi konusunda görüşme talep etmeyi anlamlı bulmadığını açıkladı

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan'ın Türkiye’nin demokratik standartlarının güçlendirilmesi açısından bir adım atacağına asla inanmıyorum. Tam tersine bugün var olan baskıları süreç içinde büyüterek yoluna devam etmek istiyor. Zaten Bahçeli de böyle bir tablodan yana” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’ınn Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu ve Murat Karabulut’un sorularını yanıtladı.

“Mevcut sistemde iktidarın kilidi Cumhurbaşkanlığı koltuğu görünüyor. Erken seçime de hazırız dediniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu kez siz aday mısınız? Eğer kendiniz aday olmayacaksanız bu hazırlıklarınız kapsamında nasıl bir aday profiliniz var?” şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

‘HER PARTİ ADAY ÇIKARABİLİR YA DA TEK ADAY DENİLEBİLİR’

“Şimdi bir ittifak yapmışsanız, ittifaktaki aktörlerinden görüşlerini almadan, onların Cumhurbaşkanlığı dolayısıyla beklentilerini dikkate almadan bir karar vermeniz etik açıdan doğru değil. Eğer bir seçim olacaksa bu seçim sürecinde biz Sayın Meral Akşener ile Sayın Temel Karamollaoğlu ile de Demokrat Parti’nin Sayın Genel Başkanı (Gültekin Uysal) ile de elbette oturup konuşacağız. Her parti bağımsız cumhurbaşkanı adayı çıkarabilir. Veya ‘Hayır, ittifakı gerçekleştirelim ve bir tek cumhurbaşkanı adayı olsun o çerçevede seçime gidelim’ denilebilir. Bugünden buna karar vermek çok zor. Ama ben şunu ifade edeyim: Cumhurbaşkanı olacak kişinin aynı zamanda bir partinin genel başkanı olmaması lazım. Çünkü Cumhurbaşkanı olacak kişi parlamentoda yemin ettiği zaman, Anayasa’nın gereği olarak tarafsız olacağına dair namusu ve şerefi üzerine and içiyor. Eğer siz namusunuzu ya da şerefinizi korumak isterseniz, namus ve şeref kavramı bizim için çok değerlidir derseniz, bir siyasi partinin genel başkanının Cumhurbaşkanı olmaması lazım. Bir partinin genel başkanı, bir yargıç atarsa yargıya olan güven temelinden sarsılacaktır. Bizim görüşümüz dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olacak.”

BAHÇELİ’YE TEPKİ: KASIT ERDOĞAN’IN ÖMÜR BOYU KALMASI MI?

Kılıçdaroğlu, son dönemde Bahçeli’nin sıkça söylediği yasal değişikliklerle “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kalıcılığı, devamı sağlanmalı” yönündeki görüşü içinse şöyle tepki gösterdi:

“Kasıt Erdoğan’ın ömür boyu orada kalması anlamına mı geliyor? Ne demek kalıcı hale gelmesi? Kalıcı hale gelmesi şu: Bir kişi zaten seçildi. Hatta yeri geldiğinde parlamento zaten vesayet altında, parlamentoya da gerek yok. Medya özgürlüğü diye bir şey olmaması lazım. Sosyal medyayı da tümüyle kapatmamız lazım. Ne demek yargı bağımsızlığı yani yargıcı eğer bir partinin genel başkanı atıyorsa yargı bağımsızlığı mı olur? O yargı bağımsızlığındaki var olan kırıntıları da tamamen yok edelim. Seçim sistemini de tamamen değiştirelim, yeni arayışlara girelim. Erdoğan yüzde 10 da oy alsa, yüzde 80 de oy alsa Erdoğan Cumhurbaşkanı olsun. Bunun hukuki altyapısını oluşturalım. Ben böyle anlıyorum. Büyük bir saçmalık. Asla doğru değil.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 09:00

YORUM EKLE
YORUMLAR
diğer muhalif
diğer muhalif - 7 ay Önce

ne akp ne de erdoğancı değiliz fakat partili bir cumhurbaşkanlığı daha iyidir.düşünün ahmet necdet sezer cb bülent ecevit başbakan.ahmet necdet sezer sorumsuzca başbakana anayasa kitapı fırlatıyor kriz patlat veriyor fatura partisiyle beraber ecevit e kesiliyor.eğer o zaman partili cumhurbaşkanı olsaydı ecevit veya ahmet necdet sezer başkan olsaydı böyle sorumsuzluk olmazdı.sonuçta cumhuriyetin ilk yıllarında partili cumhurbaşkanlığı vardı.biraz otoriter rejim oluyor fakat koalisyonlu parlementer sistemden daha az zarar veriyor.ya ingiltereyi örnek veriyorlar en iyi parlementer sistem için ingilterede otorite boşluğu olmuyorki bir tene devleti temsil eden kral ve kraliçeleri var.başbakan seçilmedi diye kriz bile olmaz.bizde sanki abdulhamitin meşrutiyeti gibi bir sistem varmış gibi parlementer sistem savunmak yanlış.en iyi başkanlık sistemi fransa gibi bizimkide baraj olmasa sistem fena değil sadece doğru yöneticileri seçmesi gerekiyor artık halkın.

SIRADAKİ HABER