Kılıçdaroğlu: CHP olarak Suriye konferansı toplayacağız; YPG yok, Esad hükümetini çağıracağız

"Esad ile doğrudan doğruya görüştükten sonra Suriye’nin kuzeyinde yaşanan pek çok sorun daha rahat aşılabilir"

Kılıçdaroğlu: CHP olarak Suriye konferansı toplayacağız; YPG yok, Esad hükümetini çağıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye konusunda iktidarın tutumunu eleştiren Kılıçdaroğlu, “Suriye’de Türkiye’nin süratle Esad ile hiçbir ön yargıya kapılmaksızın görüşmesi lazım” dedi.

CHP olarak Cenevre Konferansı’na benzer bir Suriye konfesransı toplayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, buraya Esad hükümetinden temsilcilerin de çağırılacağını aktardı.

Kılıçdaroğlu YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG’nin ise davet edilmeyeceğini vurguladı.

Habertürk’tan Muharrem Sarıkaya’nın sorularını yanıtlan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ilgili bölümü şöyle:

(…) “Madem onlar yapmadı, şimdi biz CHP olarak Türkiye konferansı yapacağız. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz…”

Esad hükümetinden de temsilci çağıracak mısınız?

Tabii… Suriye’deki bütün aktörleri ve karşı tarafı da davet edeceğiz. Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz. Türkiye gerçekleri bütün boyutları ile görmek zorundadır. Terör örgütleri ile ilişkili olanlar hariç tabii.

YPG/PYD’den olmayacak mı?

Onlar hariç, onların dışında. Suriye’nin Dışişleri Bakanlığından bir yetkili olabilir, gelebilir. Suriye, Esad politikasını aktarabilir. Ama bunun karşıtı da olacak aynı masada. Onu hedefliyoruz. Cenevre benzeri bir toplantı; göçmen dernekleri de var, onların da katılımını sağlayacağız. Suriye tablosunu bütün taraflarla masaya yatırma gibi bir amacımız var.

‘GÖRÜŞME SORUNU ÇÖZER’

Suriye’nin kuzeyi sorununa da çözüm olur mu?

Esad ile doğrudan doğruya görüştükten sonra Suriye’nin kuzeyinde yaşanan pek çok sorun daha rahat aşılabilir. Türkiye’deki göçmenleri oluşturulacak bölgeye yerleştirilmeleri, oluşturulacak okul, donatıların yapımı; bütün bunları gerekirse Türkiye, AB desteğini de alarak yapmalı. Çünkü ben AB yetkililerine de Suriye ile ilgili bu tip konularda destek vermesi gerektiğini söylemiştim, onlar da evet haklısınız demişlerdi. Dolayısıyla inadından vazgeçmesi lazım; söz konusu olan Erdoğan’ın çıkarı değil, Türkiye’nin çıkarıdır. Dış politikada kan davası olmaz. Tam tersine bir ülkenin çıkarlarının önceliği vardır. İnsanların çıkarlarının önceliği yoktur.

‘TÜRKİYE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDA’

Suriye’nin PYD hakimiyetindeki kuzey bölgesine Türk askerinin girmesine nasıl bakıyorsunuz?

Türkiye şu an bir ateş çemberi içinde. Orta Doğu’da da kan gövdeyi götürüyor. Türkiye bu ateş çemberinde kendi güvenliğini sağlamak zorunda… Bu konuda adımlar atmak zorunda. Ama siz başka bir ülkeye girerken, güvenli bölge oluşturmak istiyorsanız, o ülkenin yetkilileri ile bunu konuşmalısınız. Esad ile görüşün dememin nedeni budur zaten. Esad ile görüşüp, ‘Türkiye açısından güvenlik riski var, bunu telafi etmek istiyoruz, oturalım beraber konuşalım, siz de ben de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Biz Suriye’deki halklara saygı duyuyoruz. Kaldı ki Suriye’de Irak’ta yaşayanlarla Türkiye’de yaşayanlar arasında bir akrabalık da var. İki tarafta da Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler var' diyelim. Dolayısıyla Erdoğan’ın hedefi Orta Doğu’da kan akmasını durdurmak, Orta Doğu’yu bir barış adasına döndürmek olmalıdır; ama tam tersi oluyor.

‘ABD VE RUSYA ÇIKARINI KORUR’

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesine yönelik tek taraflı hareketini engelleyeceklerini’ belirten ABD tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

ABD ve Rusya kendi ülkelerinin çıkarlarını korumalıdırlar. İki ülke kendi çıkarlarını koruduğu sürece Ortadoğu’ya da barış gelmez. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı, OBİT’i 4 ülke kursun dememizin temelinde yatan da bu zaten.

ABD ve Rusya’nın direncine rağmen Türkiye’nin girmesi söz konusu olabilir mi? Umarım böyle bir tablo ortaya çıkmaz. Türkiye taraflarla anlaşarak bölgede güvenliği sağlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 22:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çoşkun paşa
Çoşkun paşa - 1 yıl Önce

CHP MHP demokrasi adına bu ülkede tek bir viçi bile duvara çakmadılar tam aksine ülkenin altına mayın döşediler Bu iki göt veren köleçdar oğlu ve Bahçeli Türkleri kürleri bir biriyle çatıştırmak ülkeyi kahoza sürüklemek için ellerinden geleni yapıyorlar

SIRADAKİ HABER