Kılıçdaroğlu: Ana dilde eğitim olmaz

'Balbay CHP'yi tercih ederse memnun oluruz'

Kılıçdaroğlu: Ana dilde eğitim olmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazeteci Mustafa Balbay için "CHP'yi tercih ederse memnun oluruz" dedi. Kılıçdaroğlu, seçimlerde kadın aday konusunda herkesi şaşırtacaklarını da söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 38 yılın ardından Bülent Ecevit'ten sonra Almanya'da organizasyon yapan ilk CHP lideri oldu.

Bochum'da 5 bin gurbetçiyle biraraya gelen Kılıçdaroğlu, sonrasında Düsseldorf'ta gazeteciler ve partililerle yemek yedi.

Burada soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Ergenekon sanıklarının milletvekili yapılması konusunda bir çalışmaları olmadığını söyledi.

BALBAY’A MEMNUN

Gazetecilerin Mustafa Balbay'ın "Bana CHP yakışır" sözünü hatırlatmaları üzerine, "Balbay'a seviniriz tabi, CHP'ye yakışır niye yakışmasın, bir basın emekçisi saygı duyduğum bir gazeteci, CHP'yi tercih ederse memnun oluruz" dedi.

AVUKATLIK  YOK

Kılıçdaroğlu'na "Siz de Baykal gibi Ergenekon'un avukatı mısınız" sorusu da yöneltildi. CHP lideri "Benim öyle bir iddiam yok" cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu seçimlerde 35'e yakın şehirde ön seçim yapacaklarını, Ankara, İstanbul ve İzmir hakkında henüz karar vermediklerini ve bazı belediye başkanlarına milletvekilliği için izin verebileceklerini de söyledi.

CHP lideri kadın milletvekili konusunda da herkesi şaşırtacaklarını ve kadın adayları olabildiğince seçilebilecekleri yerlerden göstereceklerini dile getirdi.

ANA DİLDE EĞİTİM OLMAZ

Kemal Kılıçdaroğlu anadilde eğitim konusunda bir soruya "Ana dilde eğitim olmaz, öğrenim olur. Ana dilde eğitim başladığında toplum bölünebilir zaten AB uygulamalarında da böyle birşey yok" cevabını verdi.

Bir gazetecinin "Bu sözlerle Güneydoğu’dan oy alabilecek misiniz?" sorusuna ise, "Vaad eden varsa ona versinler oylarını, takdir onlarındır" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, davet edilmediği için Amerika'ya gitmediğini ancak bu ay sonu Faik Öztırak, Gülsün Bilgehan, Osman Korutürk ve Umut Oran'ın Amerika'ya giderek CHP'yi anlatacaklarını söyledi.

NTVMSNBC

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER