Kemal Kılıçdaroğlu Ali Babacan'ı ziyaret etti

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi

Kemal Kılıçdaroğlu Ali Babacan'ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetini Genel Merkezi'nde girişinde karşıladı.

Ziyarette Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı eşlik etti.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında gazetecilerden iki lidere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün yaptığı, "Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir" sözlerini nasıl değerlendirdikleri soruldu.

Kılıçdaroğlu, soruya, "Mümin alçak gönüllüdür, mümin kul hakkı yemez, mümin bu ülkede aç yatan çocuklar varsa sarayda oturmaz. Bir insanın söylemi ile eyleminin örtüşmesi gerekiyor. Söylemi farklı yaşam tarzı farklı ise orada riya vardır, iki yüzlülük vardır. Dolayısıyla Erdoğan'ın sözlerinin ciddiye alınacağını sanmıyorum" yanıtını verdi.

Ali Babacan da "Hükümetlerin görevi vatandaşlarımızın yokluk karşısında sabretmesini istemek değil vatandaşlarımıza mümkün olan en yüksek yaşam koşullarını, en yüksek refah seviyesini sunmaktır. Bunu yapamayıp da yokluğa karşı sabredin diye nasihatta bulunmak bir hükümetin görevi değildir diye düşünüyorum" dedi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDE CİDDİ SIKINTI VAR'

Görüşmede Türkiye'nin genel sorunlarının ele alındığını belirten Ali Babacan şunları söyledi:

"Ne açıdan baksak ülkemizin insan hakları konusundaki, özgürlükler konusundaki sıkıntıları büyüyor. İfade özgürlüğü bu sıkıntıların en başında geliyor. Demokrasi dediğimizde sadece seçimden seçime yürüyen bir süreç değil. STK'ler başta olmak üzere basın üzerindeki baskılar, ülkemizin ifade özgürlüğü üzerinde ciddi bir sıkıntılı ortamı oluşturuyor. Problemlerini konuşmayan ülkede o problemlere çözüm bulmak konusunda tabii ki güçlük çekiyor.

Yargı sisteminin üzerindeki baskı malum. Hukukun üstünlüğü ilkesi izlenmediği zaman ülkenin anayasası dahi bazen gözardı edildiği zaman, kurallı ve ilkeli bir yönetimden bahsedemiyoruz. Bir hukuk devletinden bahsedemiyoruz. Ekonomimizle ilgili sorunlar büyük. Gittikçe de büyüyor. Sağlık, eğitim ve dış politika… Yani nereden baksak sorunlu bir sistem."

İTTİFAK SORUSU

Herhangi bir ittifak görüşmesinin olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sadece ziyarete geldik. Bugün için bir ittifak gündemde değil. Ancak seçim sathı mailine girersek belki o dönem gündeme gelebilir" dedi.

BABACAN'A KİTAP HEDİYE ETTİ

Kılıçdaroğlu, Babacan'a, "Adalet Yürüyüşü"ndeki konuşmalar ve yazıları içeren, "Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş" adlı kitabı hediye etti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER