KCK'den katliama ilişkin açıklama: 'AKP'nin iktidarda kalmak için gerçekleştirdiği bir komplo'

Patlamanın ardından hükümetin hedef gösterdiği KCK, 'Eylemsizlik kararımızdan rahatsız olunmuştur' açıklamasında bulundu

KCK'den katliama ilişkin açıklama: 'AKP'nin iktidarda kalmak için gerçekleştirdiği bir komplo'

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Ankara'daki katliama ilişkin açıklama yaptı. Ankara'daki katliamın PKK'nin eylemsizlik ilan ettiği günde gerçekleştiğine dikkat çeken KCK, AKP hükümetinin bu karardan rahatsız olduğunu savundu. Katliamı "AKP'nin iktidarda kalmak için gerçekleştirdiği bir komplo" olarak nitelendiren KCK, demokrasi güçleri ve Kürtlere 'demokrasi mücadelesini yükseltme' çağrısında bulundu.

ANF'de yayınlanan açıklamada; KCK, Ankara'daki katliamı, Diyarbakır ve Suruç'tan sonra 3. büyük katliam olarak nitelerken, "Bu zihniyetin son aylarda Cizre, Farqin, Nusaybin, Şırnak gibi birçok il ve ilçede yaptığı katliamlardan sonra bugün Ankara'da şimdiye kadarki katliamların en büyüğü gerçekleşti. Ankara'daki barış mitinginde 100'e yakın demokrat ve emekçi insanımız katledilmiş, yüzlercesi de yaralanmıştır. Şehitlerin ailelerine, demokrasi güçlerine ve halklarımıza başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz," dedi.

'IŞİD AKP, AKP IŞİD HALİNE GELMİŞTİR'

Katliamın sorumlusu olarak AKP hükümetini işaret eden KCK, AKP'nin iç ve dış politikalarının Türkiye'yi bu noktaya getirdiğini savundu. AKP'nin katliamı başka örgütlere yükleyemeyeceğinin ifade edildiği KCK açıklamasında özetle şunlar dile getirildi:

"AKP bu katliamı üzerine yüklemek istediği örgütlerle iç içe geçmiştir. AKP, IŞİD vb. zihniyet ve politikalarla ortaklık içinde olmuş; IŞİD, AKP; AKP, IŞİD haline gelmiştir. AKP IŞİD gibi örgütlerin varlığı ortamında hedeflerine böyle yönelerek sindirmek istemektedir. Artık bu eylemleri IŞİD veya şu bu örgüt yaptı demek AKP'nin zihniyet, politika ve uygulamalarını gözden kaçırmak ve gerçekleri saptırmak olur. Bu tür katliamların AKP'nin hedef gösterdiği siyasi ve toplumsal güçlere yönelik olması arkasındaki gücün kim olduğunu da gözler önüne sermektedir. AKP hükümeti şu bu örgütü maske olarak kullanıp kendisine karşı en aktif tutum içinde olan muhalif güçleri bir, bir saf dışı etmek istemektedir.

"EYLEMSİZLİK KARARINDAN RAHATSIZ OLUNMUŞTUR"

"Hareketimizin seçim güvenliğini sağlamak, AKP'nin baskılarla seçim ortamını kendi lehine çevirmesini engellemek için eylemsizlik kararı aldığı bir günde bu katliamın gerçekleştirilmesi çok manidardır. AKP hükümetinin savaş ortamında seçime girmek ve bu temelde iktidarını sürdürmek istediği açığa çıkmıştır.

"Saray Gladyosu içinde yer alan Yalçın Akdoğan'ın 'bu tür şeylere karnımız tok' diyerek nasıl bir siyasal zihniyet ve uygulama içerisinde olduğunu ortaya koymuştur. Seçimin güvenlikli ve çatışmanın olmadığı bir ortamda geçmesini istememek, AKP hükümetinin gerçek yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir.

'MÜCADELEYİ YÜKSELTME' ÇAĞRISI

"Bu katliamdan sonra tüm demokrasi güçleri, halklarımız ve Kürt halkı ayağa kalkarak bu katliamı ve bu katliamı gerçekleştirenleri protesto etmelidir. Türkiye artık AKP hükümetiyle hiçbir sorunu çözemez; ne içte ne dışta barışa kavuşabilir. Türkiye ancak AKP hükümetinden kurtulduğu ve demokratik bir yönetime kavuştuğunda bu tür katliamların ve savaşın önü alınarak kalıcı barış ve istikrara kavuşabilir. Bu açıdan tüm demokrasi güçlerinin birlik olup ve ortak hareket ederek demokrasi mücadelesini geliştirmesi gerekmektedir.

Halklarımız demokratik eylemleriyle bu katliamın sorumlularından hesap sormalı ve bu katliamı Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından bir demokratik hamleye vesile yapmalıdır. Gün katliamcı güçlerden hesap sorma, gün AKP hükümetinden kurtularak demokratik Türkiye'yi yaratma zamanıdır."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2015, 01:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elih
Elih - 3 yıl Önce

Devlet te mitte işid size kurban olsun

XEMDAR
XEMDAR - 3 yıl Önce

MADEM AKP ALDIĞINIZ KARARDAN RAHATSIZ.SIZDE ISRARLA SÜRDURUN.