Kayyum önergesine AKP ve MHP’den ret

HDP’nin oylamaya sunulan önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Kayyum önergesine AKP ve MHP’den ret

HDP, belediye eş başkanlarının gözaltına alınması ve görevden uzaklaştırılmasının ardından yerlerine kayyum atanmasının araştırılması ve söz konusu durumun yarattığı zararların tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması Önergesi istedi.

Önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP’li ve HDP’li vekiller kayyum atamalarının irade gasbı olduğunu ve demokrasiye zarar verdiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin belediyelere kayyum atanması ve belediye eş başkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin soru önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

GÖREVDEN ALINAN 8 HDP’Lİ BELEDİYE BAŞKANININ YERİNE KAYYUM ATANDI!

Genel Kurul’a sunulan önerge üzerine HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir kürsüde söz aldı. Kayyum uygulamalarının 4 yıldır sürdüğünü belirten Taşdemir, “Bu durum Meclis için de demokrasi tarihi açısından da utanç vericidir. Bu utanç verici durumu sahipleniyorsunuz, bunun bir parçası oluyorsunuz” dedi.

Kayyumları “İrade hırsızı” olarak nitelendiren Taşdemir, “AKP bu salgını Allah’ın lütfuna çevirerek, politik fırsatçılık yapıyor. AKP Kürtlerle, belediyelerimizle mücadele ediyor. İnsanlar can derdinde sizin aklınıza ise gelen ilk şey belediyelerimizi talan etmek geliyor. Şu günlerde faşizmle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Algı operasyonlarıyla gerçeği ters yüz etmek isteyebilirsiniz ama halkımız biliyor ki belediyelerimiz halk belediyeciliğinin, şeffaf belediyeciliğinin örnekleridir. Siz bu halkı hizmete layık görmüyorsunuz. Halkın kaynaklarını bu salgın döneminde talan etme peşindesiniz. Toplumsal kaynaşma, birlik, beraberlik dilinizden düşmedi ama ne yaptınız Kürtleri bu toplumsal bütünün bir parçası olarak görmüyorsunuz. AKP Kürt düşmanıdır. Bu politikalarınızın karşısında kimse susmayacak, boyun eğmeyecek” diye konuştu.

AKP’Lİ MUŞ: KÜRTLERE DÜŞMANLIK YAPMIYORUZ

Taşdemir’in konuşması sonrası AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş söz aldı. Muş, Kürtlere düşmanlık yapmadıklarını ileri sürerek, “Burada bizim vatandaşlarımıza yönelik böyle bir içgüdüyle hareket ediyormuşuz gibi eleştiriler yapılmasını kabul etmiyoruz. Toplumumuza karşı nefret değil, ancak muhabbet besleriz. Onlarla ancak beraber yürümeyi düşünürüz” şeklinde konuştu.

CHP’Lİ TUTDERE: ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN

Ardından önerge üzerine konuşan CHP adına Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere halkın özgür iradesiyle seçilmiş belediyelere kayyım atanması ve belediye eş başkanlarının görevden alınmasının hukukla ilgisi olmadığının altını çizdi. Tutdere, “Anayasamıza göre belediyeler, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişileridir. Kayyım uygulamanız belediyeleri kayyımlar tarafından seçilen tüzel kişiler haline getirdi. Kayyım uygulaması siyaseti son dönemlerde iktidar tarafından olağan bir duruma getirildi. İktidar özellikle sandıkta yenemediği belediyeleri, iktidar gücünü kullanarak kayyım siyasetiyle devirmeye çalışıyor. Demokrasinin en temel ilkesi egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor. Kayyım halk egemenliğini ortadan kaldırıyor. Antidemokratik uygulamalardan vazgeçin” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ OLUÇ: TEHDİT OLARAK ALGILIYORUZ”

AKP milletvekillerinin HDP belediyelere yönelik “terör” suçlamasına karşı söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bir tek belediye eş başkanımız yoktur ki ‘teröre’ kaynak oluşturduğu için gözaltına alınsın, bu konuda ceza alan tek bir belediye eş başkanımız yoktur. Yalan söylüyorsunuz. Halkı kandırıyorsunuz. Kürt halkının iradesini gasp ediyorsunuz. Sandık adaletini çiğniyorsunuz. Özellikle koronavirüsünün bu dönemde Kürt halkının seçmiş olduğu belediyelere dönük düşmanca uygulamalarınızı, Kürt halkına dönük koronavirüsü ile ilgili tehdit yaratma olarak algılıyoruz” diye konuştu.

HDP’nin oylamaya sunulan önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER