Karamollaoğlu: Yandaş tayini kural haline geldi

Karamollaoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Karamollaoğlu: Yandaş tayini kural haline geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi'ne geçmişte AKP'de siyaset yapan Prof. Melih Bulu'nun atanmasına eleştiri geldi.

'Yandaş tayini kural haline geldi' diyerek rektör atamalarında mütevelli heyeti öneren Karamollaoğlu, “Şöyle bir teklifimiz var; Rektör atamalarının, Üniversite Mütevelli Heyetleri oluşturulsun, onların tercihleri ile atamalar yapılsın. Burada şu hususu da ifade etmek istiyorum, bu konuya tepki gösterenler belirli bir usul dairesinde bunu icra etmeleri gerekir. Kaosa meydan verecek tepki göstermek tepki değildir, şiddete vesile olacak tepkiler doğru değildir. Bu tip noktalarda terör örgütlerinin ülkemizi kargaşaya sokmaya çalışan bazı kesimlerin oyununa gelmekten mutlaka kaçınılmalıdır. Ama iktidar tepkilerin hepsini aynı göstermeye de başvurmamalıdır” dedi.

Temel Karamollaoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘İKLİM KRİZİ KAPIDA’

2021 yılının ilk basın toplantısında bir hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Bugün içinde bulunduğumuz dünyanın en önemli problemlerinden birisi de şüphesiz, iklim krizidir. Ocak ayının içerisinde olmamıza rağmen kar yağmasını geçtik doğru düzgün yağmur bile yağmıyor. Mevcut hava şartları bizi tedirgin ediyor ve böyle giderse Allah muhafaza su sıkıntısı çekileceği ise aşikar.

Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada artan etkiye sahip olan, iklim değişikliklerine karşı ciddi bir tedbir alınması zaruret haline geldi. Açlık, kuraklık ve göç probleminin önüne, ancak bu tedbirlerle geçilebilir. Bunun da en önemli adımı doğaya saygı duymak ve korumaktır.

Maden alanları için, rant ve para kazanmak için ormanların yok edilmemesidir. Çevre için şu dört unsur çok önemlidir; hava, su, toprak ve ormanlarımız. Eğer çevreyi korumazsak ülkemiz yaşanamaz hale gelir. Unutmayınız ki; nefes alamadan paranızı sayamazsınız.

‘KÖPRÜYE FARKLI MEMURA FARKLI ZAM’

Bizim en önemli konularımızdan bir tanesi; bu sene başı için memur maaşlarına yapılacak zamdır. Bunun için de hep TÜİK rakamlarına atıfta bulunuldu. Fakat TÜİK, Cumhurbaşkanı’nı üzmeyen istatistikler kurumuna dönüştü. Bunun gerçeği yansıtmadığını herkes biliyor…

Vatandaşta bu rakamlara itibar etmiyor. Kendi cebi nasıl yanıyor bunu millet görüyor. Yumurta, 1,5 TL… Ayçiçek yağına yüzde 110 zam yapılmış… Köprülere, otoyollara zam yüzde 26 zam…

Doğalgaza, elektriğe zam yüzde 35 zam… Memur maaşına yapılan artış yüzde 7.36... Emekli aylıklarına yapılan artış yüzde 8.36...

Bu zamlar iktidarın perişanlığının halini gösteriyor. Ama bir atasözü var, tok açın halinden anlamaz, derler. Bakanın karnı tok olduğu için bu tip meselelerde “bu memlekette yoksulluk yok” diyebiliyor. Bakan böyle bir mantıkla konuya yaklaşıyorsa, bu meseleyi çözmesi kesinlikle mümkün değil. Bundan dolayı, bugünkü şartlar altında, iktidarın bizim meselelerimize derman olacak tedbirleri alabileceğine ihtimal vermiyorum.

‘BAŞÖRTÜSÜNE DİL UZATMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL’

Ortalıkta fol yok yumurta yokken, bir kişi kalkıyor “efendim ben başörtülü hakimden adalet beklemem” diyebiliyor. Allah akıl fikir versin… Biz geçmişi yaşadık, kimse geçmişi unutamaz. 28 Şubat’tan sonra Türkiye’de başörtüsü taktığı için tahsil yapamayan on binlerce genç kızımız olduğunu biliyoruz. Başlarını açsınlar diye ikna odaları kuruldu. Sen inançsızsan, bana ne! İlla senin gibi inanmak mecburiyetinde miyiz? Bu iddialarda bulunanlar şunu bilsinler, bugünkü iktidara en büyük desteği bu tavırları ile veriyorlar. İktidara birçok hanım kardeşimizin destek vermesinin sebebi ne? Bunlar gider de, diğerleri gelirse perişan oluruz, diyerek hareket ediyorlar. Bu noktada, bazıları var ki iktidara karşıymış gibi tavır sergiliyor ama iktidara en büyük desteği veriyor. İnsan hakkı denilen bir mefhum var, fikir düşünce özgürlüğünden hep bahsediyorsunuz ama bir de insan hakkı olarak inanç hürriyeti var. Bunu idrak edemeyen Türkiye’ye hayırlı bir iş yapamaz. Bir başka açıdan bakıyorsunuz, ihtilal söylentileriydi, felaket söylentileriydi… Bunlara sadece hadi oradan diyoruz. Başörtüsüne takınılan bu tavrı da çağdışı olduğu kanaatindeyiz.

‘ATAMADA EHLİYET ARANMALI’

Bu ülkede barış ve huzurun olması için bir takım prensiplerimiz var. Birinci prensibimiz ülkemizdeki şu kaos ortamı ortadan kalksın, birbirimizi hainlikle, düşmanlıkla itham etmeyi bir kenara bırakalım. Meselelerimizi akıl çerçevesinde müzakere edelim. Böyle bir ortam doğmadan, sorunlarımızı çözemeyiz. Bunun da hemen arkasından fikir ve düşünce hürriyeti gelir.

Bunun arkasından da adalet ve liyakat gelir. Siz devleti yönetirken adalet ve liyakati ön planda tutmazsanız yine kaos olur. Belli bir makama bir kişi tayin edilirken o makamda bu millete hizmet etsin, bulunduğu müesseseyi düzgün idare etsin istiyorsanız ehliyete önem vereceksiniz.

Yandaş tayininden vazgeçeceksiniz. Bundan dolayıdır ki siz belirli mevkilere sizinle siyasi bağı olanları tayin etmeyi önemserseniz çok büyük hatalar yaparsınız. Şu anda yandaş tayini bir kural haline geldi geçmişte AK Parti’de aday olduysanız, sivil hayata döndüğünüzde size itibar ediliyor. Boğaziçi gibi bir üniversiteye bu şekilde tayinlerin doğru olmadığı kanaatindeyim. Eskiden de bu konuda birçok kez hatalar yapıldı.

Onun için şöyle bir teklifimiz var; Rektör atamalarının, Üniversite Mütevelli Heyetleri oluşturulsun, onların tercihleri ile atamalar yapılsın. Burada şu hususu da ifade etmek istiyorum, bu konuya tepki gösterenler belirli bir usul dairesinde bunu icra etmeleri gerekir. Kaosa meydan verecek tepki göstermek tepki değildir, şiddete vesile olacak tepkiler doğru değildir. Bu tip noktalarda terör örgütlerinin ülkemizi kargaşaya sokmaya çalışan bazı kesimlerin oyununa gelmekten mutlaka kaçınılmalıdır. Ama iktidar tepkilerin hepsini aynı göstermeye de başvurmamalıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
niye adam olmayız işte örnek
niye adam olmayız işte örnek - 7 ay Önce

normalde akademiden siyasete geçiş olması gerekirken siyasetten akademiye geçiş yapılıyor.

SIRADAKİ HABER