'Kandil ulusal güvenlik meselesidir, El Bab'da yaptığımızı Kandil’de yapmalıyız'

Soylu, TSK’nın Kandil’in ulusal güvenlik sorunu olduğunu söyledi, sınır ötesi operasyon önersinde bulundu

'Kandil ulusal güvenlik meselesidir, El Bab'da yaptığımızı Kandil’de yapmalıyız'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç Politikaları Kurulu Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kandil'in Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini söyleyen Soylu, "Hala elini taşın altına sokmayan Avrupa bir takım oyunların içinde bulunduğunu, bu oyunların aktörü değil, oyuncağı olduğunu Rakka'daki bu operasyondan sonra anlamıştır. Dünyanın gözüne baka baka dünyayı aldatmanın maliyetini birileri ödemeli" dedi.

TSK’nın Kandil’e girmesini öneren Soylu, "El Bab'da yaptığımızı, Cerablus'ta yaptığımızı Kandil'e girerek, oturarak yapmalıyız. Türkiye'nin önündeki en önemli seçeneklerden birisi budur. Orası bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiştir bizim için" ifadelerini kullandı.

Soylu’nun açıklamaları şu şekilde:

"Bütün bu göç hadiseleri, bu dramatik tablolar, bu travmalar maalesef coğrafyamıza, Orta Doğu'ya ve dünyaya yaşatılmaktadır. Bir açıklama beklerken herhangi bir açıklama gereği ortaya koymamak büyük bir sorumsuzluk ve insanlığa büyük bir yanlıştır. Sen binlerce kilometre öteden geleceksin, bu coğrafyada düzen kurmaya çalışacaksın ama bizim ülkemizin istikrarını bozmaya yeltenen ve yılarca ülkemizin huzurunu bozmaya yeltenen, ülkemizin ekonomisini etkilemeye çalışan Kandil'e müdahale etmemize burun kıvıracaksın. Eğer Diyarbakır'ın daha fazla gelişmesini istiyorsak, Şırnak'ta yaşayan insanlarımızın daha fazla iş ile karşı karşıya kalmasını istiyorsak, oradaki çocuklarımızın hayatlarını huzur içinde idame ettirmesini istiyorsak, Hakkari'deki insanlarımızın ifade özgürlüklerinin en üst seviyede olmasını temin etmek istiyorsak, bütün hizmetlerden istifade etmelerini istiyorsak, özel sektörün orada çok daha iyi noktaya çıkmasını istiyorsak, Kato'dan Dağlıca'ya, Ağrı'ya kadar bütün yaylalarımızın hayvancılıkla buluşmasını istiyorsak, El Bab'da yaptığımızı, Cerablus'ta yaptığımızı Kandil'e girerek, oturarak yapmalıyız. Türkiye'nin önündeki en önemli seçeneklerden birisi budur"

"KANDİL ULUSAL BİR GÜVENLİK MESELESİ"

El Bab'da, Azez'de, Cerablus'ta ne yaptıysak, yani tehdidi sadece kendi sınırlarımızı koruyarak değil, tehdidi bulunduğu yerde bu Avrupa için de önemlidir. Bu Almanya, İngiltere için de önemlidir. Almanya'nın lideri, İngiltere'nin lideri, Belçika'nın lideri için önemli olmayabilir ama oradaki yaşayan haklar için önemlidir"

(Kaynak: Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 23:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER