Kaftancıoğlu: Sancak-Erdoğan aşkının sebebi belli oldu

"Ülke toprağını bir avuç yandaşa peşkeş çekenleri hem Silivri hem de tüm Türkiye halkının vicdanına havale ediyoruz"

Kaftancıoğlu: Sancak-Erdoğan aşkının sebebi belli oldu

İstanbul’un Silivri ilçesindeki 172 bin metrekarelik alan, Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla Ethem Sancak'ın yeğeni Murat Sancak'ın sahibi olduğu Maxicells İlaç Sanayii AŞ’ye ‘münferit yatırım yeri’ olarak tahsis edildi.

Gelişmeler üzerine CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, tartışmaya konu olan alanı ziyaret ederek incelemede bulundu.

Ziyareti sırasında Kaftancıoğlu'na CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, il yöneticileri, ilçe başkanları ve Silivri halkı eşlik etti.

Kaftancıoğlu, incelemelerinin ardından beraberindeki heyet ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

"SENİ SARAYDAKİ DEĞİL; SİLİVRİ HALKININ OYLARI ORAYA OTURTTU"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, üzerinde açıklama yaptığı Silivri’nin Kavaklı semtindeki 172 dönüm alanın Hazine'ye ait olduğunu ve bu arazinin, Silivri Belediyesi tarafından 2009 yılında Tarım İlimleri Üniversitesi yapılması hedefiyle imar alanlarına, kısmen yüksek öğrenim, spor tesisi alanı ve park olarak kamu faaliyetlerinde kullanılmak üzere işlendiğini hatırlattı.

Kızılay ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın burayı kullanma taleplerine de belediyenin uygun görüş bildirmediğini hatırlatan Kaftancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peki sonra ne oldu? Aralık 2020'de 31.324 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile peşkeş çekildi. Şunun altını özenle ve dikkatle çizmek isterim. Bugünkü Silivri Belediye Başkanı'na sesleniyorum. Sen halkın oylarıyla oraya oturmuş bir belediye başkanısın. Seni saraydaki değil; Silivri halkının oyları oraya oturtmuşken daha önce iki kez doğru bulmadığın bir uygulamayı Cumhurbaşkanı kararıyla birine peşkeş çekilirken 'Doğru bulmasak bile desteklemeye devam edeceğiz'’ demenin ne siyasi ne de insani bir açıklaması olabilir. Belediye başkanları halka hizmet etmek için seçilmiş kişilerdir. O nedenle halkın değil; sarayın talimatlarıyla belediye başkanlığı yapmaya devam dersen eğer sonraki dönem Silivri halkı sana gereğini yapacaktır."

“YATIRIM BEDELİNİN BİNDE BİRİ BEDELLE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Kaftancıoğlu, "Hazine'ye ait olan, burada yaşayan vatandaşlar için tarım alanı, spor alanı veya üniversite olarak kullanılabilecek bu alanın tahmini bedeli 350 milyon lira. Bu 350 milyon liralık arazi arazi, Cumhurbaşkanı kararı ile Sancak ailesine ait Maxicells İlaç Sanayi AŞ’ye yatırım bedelinin 1000’de biri bedelle tahsis ediliyor. Maxicells firması 4 milyar 727 milyonluk sanayi yatırımı yapmayı vaat ediyor ve alan binde bir bedelle tahsis ediliyor. Bir başka çarpıcı durum ise Maxicells firmasının sermayesinin 10 milyon lira olması. Kısacası 10 milyon sermayesi olan bir firmaya 4 milyar 727 milyonluk bir yatırım için bu arazi peşkeş çekiliyor" dedi.

2014 yılında TMSF tarafından satışa çıkarılan BMC şirketinin Sancak ailesine nasıl satıldığının herkesin hafızasında olduğunu ifade eden Canan Kaftancıoğlu, şunları dile getirdi:

"2015 yılında İBB tarafından İETT ihalesi yapılmıştı. TEMSA’nın kazandığı birinci ve KARSAN’ın kazandığı ikinci ihale iptal edilmişti. Sonrasında ise Sancak ailesinin sahibi olduğu BMC şirketine Büyükşehir’in ihalesi verilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ve uygun birçok firmasının bulunmasına rağmen Sancak ailesinin sahibi olduğu Maxicells firmasına 12 ay boyunca SGK aracılığıyla köprü ve otoyollarda olduğu gibi alım garantisi verilerek bu kişi kurumları kullandı. Maalesef bitmedi. 20 milyarlık Tank palet fabrikasının Sancak ailesi ve onlar üzerinden Katarlılara nasıl peşkeş çekildiğini hepimiz biliyoruz. Biz bugün, Sancak ailesine bu memleketin topraklarının ve insanlarının haklarının nasıl peşkeş çekildiğini hatırlatmak için buradayız. Bu alanın tahsis edildiği Maxicells firmasını sahibi Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak; vatandaş test yaptıramazken, test yaptıracak kit bulamazken sosyal medyada elindeki testleri şarlatanca kullanan kişi olarak hatırlıyoruz."

"SANCAK-ERDOĞAN AŞKININ SEBEBİ BELLİ OLDU"

CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, iş insanı Ethem Sancak'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili aşk ifadelerini hatırlattığı açıklamasında şunları söyledi:

"Ethem Sancak, 'Anam, babam, sana feda olsun Erdoğan. Aramızda Mevlana ile Şems’in arasındakine benzer bir aşk var' dememiş miydi? Aşkın sebebi böylelikle anlaşılıyor. Sen memleketin bütün toprağını varını gidip Ethem Sancak’a peşkeş çekersen, aralarında daha ne aşklar doğar. Biz CHP olarak ülkemize katma değer katacak ve fayda sağlayacak her türlü yatırımı destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Ancak yandaşa peşkeş çekilen ve yetimin hakkını sömüren her türlü planın karşısında durduk ve bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Biz yatırımlara değil; yatırım adı altında çekilen peşkeşlere karşıyız. Ülke toprağını bir avuç yandaşa peşkeş çekenleri hem Silivri hem de tüm Türkiye halkının vicdanına havale ediyoruz. CHP olarak bütün bu peşkeşlerin önüne geçeceğimizi ve halkın haklarını koruyacağımız bir kere daha hatırlatıyorum."

“BU YATIRIMA İTİRAZIMIZ VAR"

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen de "Görmüş olduğunuz üzere burası 172 dönümlük bir arazi. Az önce ifade edildiği üzere kısmen eğitim; kısmen spor alanı olarak tahsis edilmiş bir yerdir. Biz CHP olarak yatırımlara karşı değiliz ancak bu yatırıma itirazımız var. Burası yerleşim alanı içinde kalan bir alandır. Bu alanda Kavaklı halkının yaşanmışlığı vardır. Biz Kavaklı halkının hem geçmişini hem de geleceğini korumak için buradayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 13:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER