Kadir İnanır: Barış gelene kadar mücadelenin en önünde beni göreceksiniz

İnanır, 'Bu süreçten elini çekenin eli yanar' dedi

Kadir İnanır: Barış gelene kadar mücadelenin en önünde beni göreceksiniz

Londra merkezli sivil toplum kuruluşu Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) Türkiye’den 'akil insanlar'ın katılımıyla Birleşik Krallık ve İrlanda’ya bir gezi düzenledi. DPI'in gezisinde İngiltere ve İrlanda’da IRA deneyimine yönelik temas ve eğitimler gerçekleştirildi. Geziye katılan 'akil insanlar'dan Kadir İnanır, "Türkiye’ye barış gelene kadar en önde yer alacağını" söyledi.

Kadir İnanır, Belfast’taki temasları sırasında Milliyet’in sorularını yanıtladı. İnanır, İrlanda’daki temaslarını şu sözlerle değerlendirdi:

"BİZDE, ONLARIN GEÇMİŞİNİ GÖRÜYORUZ"

"Olumlu gidiyor. Bizde, olanların geçmişini görüyoruz. Tabii onlarda din faktörü baskın. Bize kendi geçirdiklerini içtenlikle anlatıyorlar. Bilgileriyle dünyada benzer sorunlara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Esas kavganın yaşandığı Belfast’a bugün geçiyoruz."

"SÜREÇTEN ELİNİ ÇEKENİN ELİ YANAR"

"İzleme Komitesi’nde yer alacak mısınız?" sorusuna “Henüz belli değil. Komite belli olunca konuşalım” yanıtı veren İnanır, “Barış süreci nasıl gidiyor?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Türkiye’de barış talebi yüzde 30’dan yüzde 70’lere çıktı. Mutlaka barış kazanacak. Bu süreçten elini çekenin eli yanar.”

"BARIŞ GELENE KADAR EN ÖNDE OLACAĞIM"

İnanır, “İzleme Komitesi İmralı ve Kandil’e gidecek mi?” sorusu üzerine ise “Komite açıklandıktan sonra belli olur. Bu ülkede barış gelene kadar mücadelenin en önünde beni göreceksiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 22:29
YORUM EKLE