İYİ Partlili Aytun Çıray'dan Hulusi Akar'a: Sizce Gara operasyonu başarılı mı?

Aytun Çıray, Gara’da yapılan operasyonla ilgili kamuoyundaki tartışmaları Meclis gündemine taşıdı

İYİ Partlili Aytun Çıray'dan Hulusi Akar'a: Sizce Gara operasyonu başarılı mı?

İYİ Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Gara’da yapılan operasyonla ilgili kamuoyundaki tartışmaları Meclis gündemine taşıdı.

Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “Gara harekatının bir amacının da 'kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak' olduğunu açıkladınız. Harekatı tam teyit sağlamadan mı başlattınız? Şehit askerlerimize neden sivil vatandaşlarımız dediniz? Bu operasyonun başarı ile yönetildiğini ve amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Irak’ın kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021'de başlatılan, "Pençe Kartal-2 Harekatı"nda PKK tarafından öldürüldüğü açıklanan polis ve askerlerle ilgili Milli Savunma Bakanlığını açıklamaları Meclis gündemine taşındı. İYİ Genel Başkan Başdanışmanı ve Meclis Milli Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde harekatla ilgili olarak Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "sivil vatandaşlarım canice şehit edildi" ifadelerinin kullanıldığını, ayrıca Bakan Akar’ın açıklamalarında operasyonla ilgili "…daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda yapıldığı" açıklamalarını hatırlattı.

"ERDOĞAN’IN AÇIKLAYACAĞINI DUYURDUĞU MÜJDENİN BU OPERASYONLA İLGİSİ VAR MIDIR?"

Evrensel'in haberine göre, Çıray, Akar'a şunları sordu:

*"Gara harekatının bir amacının da 'teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak' olduğunu açıkladınız. Harekatı tam teyit sağlamadan mı başlattınız?

*Bu konuda deneyimli olan askeri çevrelerden edindiğimiz bilgiye göre harekât 'nokta tarzı rehine kurtarma' operasyonu tarzında yapılmalıydı. Halbuki sizin 'PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak', şeklindeki beyanlarınızdan anlaşılmaktadır ki, siz aynı zamanda sınır dışında PKK’nın lojistik hatlarını kesme ve alan hakimiyeti tesis etme harekatları da uygulamak istediniz. Bu bir çelişki değil mi? Bu durumda Hava Kuvvetlerinin müdahalesinin çıkaracağı gürültünün mağaradaki PKK teröristlerini uyaracağını hiç düşünmediniz mi?

*Harekatın başladığını ifade ettiğiniz 10 Şubat 2021’de Sn Erdoğan Türk milletine bir müjde vereceğini vaat etmiş, ancak bir müjde açıklaması yapılmamıştır. Söz konusu müjdenin Pençe Kartal-2 Harekâtı ile bir ilgisi var mıdır? Bu konuda Sn Cumhurbaşkanı’na yanıltıcı bilgi verilmiş olabilir mi?

*Mağarada bulduğunuz asker ve memur şehitlerimiz için neden 'Sivil Vatandaşlar' ifadesini kullandınız? Böyle bir açıklama yapmanız, kaçırılan asker ve devlet memurları hakkında yaptığınız operasyonu yöneten olarak başarısızlığınızı gizlemek için miydi?

*Şu an PKK'nın elinde 'zorla alıkonan' vatandaşlarımız var mı? Varsa ne zaman kaçırıldılar ve kaç kişiler?

*Gara'da PKK tarafından infaz edilen asker şehitlerimiz ile ilgili açıklamayı neden siz veya Genelkurmay Başkanı değil de Malatya Valisi yaptı?

*Bu operasyonun başarı ile yönetildiğini ve amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?"

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 18:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER