İsveçli gözlemci: 'Seçimde açıkça hile yapıldı; arkadaşlarımız ölümle tehdit edildi'

'İsveçli iki seçim gözlemcisi Bingöl’de otomatik silahlı askerler tarafından ölümle tehdit edildi'

İsveçli gözlemci: 'Seçimde açıkça hile yapıldı; arkadaşlarımız ölümle tehdit edildi'

Seçimlerde gözlemci olarak Türkiye’de bulunan gözlemcilerin ölümle tehdit edilmesi, İsveç basınında büyük yankı buldu. Gözlem için Türkiye’ye gelen Stockholm Belediyesi’nin konut ve demokrasiden sorumlu Belediye Başkanı Ann-Margarethe Livh, seçimlerde “açıkça hile yapıldığını” kaydetti.

Livh, İsveçli iki seçim gözlemcisinin Bingöl’de “otomatik silahlı askerler tarafından” ölümle tehdit edildiğini belirtti.

Bütün İsveç medyası, “ölüm tehdidi” açıklamasını flaş haber olarak verdi.

‘ŞOKE EDİCİ BİR DURUM’

İsveç’in Dagensnyheter gazetesine açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ann-Margarethe Livh, “Otomatik silah taşıyan üniformalı askerler, arkadaşlarımıza ‘Bölgeyi terk etmeniz için iki dakikanız var’ dedi. Uluslararası seçim gözlemcilerinin ölümle tehdit edilmeleri, demokrasiye karşı da ciddi bir tehdittir. Bu hem şoke edici, hem de üzücü bir durumdur” diye konuştu.

‘AÇIKÇA HİLE YAPILIYOR; UYARINCA DIŞARI ATILDIK’

Seçimlerde açıkça hile yapıldığını söyleyen Başkan Livh, “Bariz seçim hileleriyle karşılaştık. Bir seçim lokalinde gelen bir seçmene, bir bayan görevlinin oy pusulasında bir noktayı işaret ederek ‘Buraya basın’ dediğine şahit olduk. Bunu söylediğimizde de dışarı atıldık” dedi. (TARAF)

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 18:52
YORUM EKLE