İsmi HDP'yle anılan Dengir Mir'den 'adaylık' açıklaması

AKP'nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat: Partiye katılabilirim

İsmi HDP'yle anılan Dengir Mir'den 'adaylık' açıklaması

AKP'nin kurucularından ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını belirtti. Seçimde Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) destekleyeceğini söyleyen Fırat, "HDP, Türkiye'nin 'ana muhalefet partisi' olabilir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı destekleyen Fırat'ın ismi bir süredir HDP ile anılıyordu. Fırat'ın seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'den aday olup olmayacağı merakla bekleniyordu.

"HDP'YE ELİMDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞIM"

Rudaw'a konuşan Fırat, aday olmaya niyeti olmadığını belirterek,"Hem sağlığım buna elvermiyor, hem de AK Parti'den siyaset yapmış biri olarak oradan ayrıldıktan sonra başka bir partiden aday olmayı uygun bulmuyorum. Bunun için HDP'den aday olmayacağım. Teklif gelmedi, gelirse de düşünmüyorum. Ama seçimlerde HDP'ye elimden gelen her türlü yardımı yapacağım" şeklinde konuştu.

"HDP'NİN BARAJI AŞMASI LAZIM"

Fırat, HDP'nin barajı aşması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'de demokrasi ve özgürlüklerin emniyeti için HDP'nin barajı aşması lazım. Aday değilim ancak partiye katılabilirim" dedi.

"HDP, TÜRKİYE'DE ÖRGÜTLENMELİ"

HDP'nin bağımsız adaylarla değil de yüzde 10 barajına karşın parti olarak seçimlere girme kararını da olumlu karşılayan Fırat, HDP'ye şu tavsiyelerde bulundu:

"HDP'nin bir Türkiye partisi olması lazım. Sadece belli bölgelerde değil bütün Türkiye'de örgütlenmeli ve siyaset yapmalı. Sadece Kürtler'in değil, bütün halkların demokratik özgürlüklerini korumayı birinci plana alması lazım. Toplumu temsil eden insanlara teklif götürmeleri lazım. Mesela neden bir başörtülü hanım ya da sakallı biri neden milletvekili olmasın?"

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 18:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUstafa Çağbarul
MUstafa Çağbarul - 3 yıl Önce

Say'ın Fırat'ı aramızda ve aday olursa Onur duyarız inşAllah olursun onurlu insan

yusuf
yusuf - 3 yıl Önce

aday olun gucunuze ihtiyacimiz var