İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanı

İsmail Kahraman ilk tur 260, ikinci tur 257 oy aldı

İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanı

TBMM Genel Kurulu’nda AKP iki adayla girdiği Meclis Başkanlığı seçiminde 14 fire verdi.

İlk tur sonuçlarına göre, AKP’nin adaylarından İsmail Kahraman 260, diğer aday Adana Milletvekili Tamer Dağlı 38, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 113, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 39, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 40, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 6 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı. AKP’nin TBMM’de 316 sandalyesi bulunuyor.  4 milletvekilinin de gelmediği belirtiliyor.

Hülya Karabağlı'nın T24'te yer alan haberine göre, Kahraman’ın 3. Turda seçilmesi zorlaşmış görünüyor. AKP’nin diğer  adayı Tamer Dağlı’nın çekilerek  Kahraman’ın üçüncü turda seçilmesinin yolunu açacağı bekleniyor. 3. turda İsmail Kahraman, 289 oyla yeniden Meclis Başkanı seçildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarışıyor.

Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor.

İlk iki oylamada üye tamsayısının 3'te 2'si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak.

TBMM Genel Kurulunda yapılan birinci tur oylamada 500 milletvekili oy kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 260, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı 38, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 113, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 39, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 40, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 6 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 00:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER