IŞİD yanlıları İstanbul sokaklarında duvar yazıları mı yazıyor?

IŞİD'in sık kullandığı ‘Tağut’ kavramı İstanbul’da bazı semtlerin duvarlarına yazılmaya başlandı

IŞİD yanlıları İstanbul sokaklarında duvar yazıları mı yazıyor?

İstanbul'un farklı semtlerinde duvarlara yazılan "Tağut nedir?" yazıları, IŞİD yanlılarının kentte duvarlara yazı yazmaya başladığı şüphesini doğuruyor.

Tağut IŞİD'in yaygın olarak kullandığı bir kavram.

Sosyal medyada duvar yazılarının fotoğraflarını paylaşanlar arasında IŞİD'i savunan hesaplar da bulunuyor.

IŞİD'İN SIK KULLANDIĞI KAVRAM: TAĞUT 

IŞİD, yayın ve açıklamalarında tağut kavramına sık sık başvuruyor.

BBC Türkçe'ye konuşan, Kudüs TV'den gazeteci Ramazan Bursa, Tağut'un aslında Kuranî bir ifade olduğunu, Ayet-i Kerime'de geçtiğini, ancak zaman içinde siyasal bir içerikle de kullanılmaya başlandığını söylüyor.

Bursa, kelimenin anlamını şöyle açıklıyor. "Allah'ın dışında kendisine ibadet, kulluk edilen her varlık. Kendisine zorla veya gönüllü itaat ve ibadet edilen her şey. Bu, şahıs, put veya sistem olabilir".

Gazeteci Bursa, Selefi yapıların kelimeyi karşı çıktıkları kişi ve sistemler için siyasal amaçla sık sık kullandığını, IŞİD'in kullanımı ardından kavramın Türkiye'de bu amaçla kullanımının biraz daha yaygınlaştığını belirtiyor.

IŞİD, açıklamalarında ve yayınlarında son dönemde bu kavramı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için de kullanmıştı.

Örgüt, Türkiye'deki yönetim sisteminden bahsederken "Tağut rejim" ve ordudan bahsederken "Tağut Türk ordusu" ifadesini de kullanıyor.

IŞİD'in bu kavramı kullanmaya başlamasıyla Türkiye'deki internet arama motorlarında "Tağut nedir?" yazılarak yapılan aramalar artmıştı.

"Tağut nedir?" duvar yazılarının, insanlara hem Türkiye'deki yönetim sistemini hem de yöneticileri, Selefi bir bakış açısıyla sorgulama çağrısı yaptığı tahmin ediliyor.

KİM YAZIYOR?

Bu duvar yazılarının fotoğrafları, yayınlarında bu kavramı sıklıkla kullanan Tevhid Hareketi adlı grubun sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor.

Twitter'daki @Tevhidhareketi hesabı, bu fotoğrafları paylaşanlardan biri.

Bu grubun yayınları ve açıklamalarında IŞİD'den olumlu bir tarzda bahsediliyor.

Grubun lideri olduğu iddia edilen Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, Temmuz ayında IŞİD'le bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

BBC Türkçe duvar yazılarıyla ilgili bu grupla görüşmek istedi ancak temsilcilerine ulaşamadı.

Duvar yazılarını aktaran ya da "Tağut nedir?" sözünü kullanan kişisel Twitter ve Facebook hesaplarının arasında IŞİD'i açıktan destekleyen birçok başka hesap da bulunuyor.

Örneğin bunlardan birinin tweetinde, doğruluğu bağımsız kaynaklarca doğrulanmamış bir fotoğrafta, IŞİD bayrağı olduğu düşünülen bir bayrak ve Türk markası bir sprey görünüyor.

Tweette, fotoğrafla birlikte şu mesajın paylaşıldığı görülüyor: "eveett spreyim de hazır. Sıra geldi duvara "Tağut Nedir?" diye yazmaya :)"

(BBC Türkçe / Mahmut Hamsici)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2015, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
işid=tekfirci
işid=tekfirci - 3 yıl Önce

Allah kuranda size selam vereni bile tekfir edip kafir demeyin.diyor nisa süresinde bir ayette. Arkadaşlar bu tekfirci selefi grublar kendileri malesef tağut olma tehliksi içindeler çünkü haddi alıyorlar zaten tağut haddi aşan demek