İran Dışişleri: Türkiye'yi tampon bölge konusunda uyardık

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan,

İran Dışişleri: Türkiye'yi tampon bölge konusunda uyardık

"Beşar Esad'ın düşmesine izin vermeyeceğiz" diyen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan, tampon bölge kurulması veya Suriye'ye asker girmesi konularında Türkiye'yi uyardıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen, "Irak ve IŞİD'e Karşı Uluslararası İttifak" konulu etkinlikte konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesine İran'ın izin vermeyeceğini belirten Abdullahiyan "ABD, IŞİD'e saldırmadan önce İran'a, Beşar Esad hükümetinin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz. Bu yüzden gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

"ABD veya başka bir ülke tarafından Suriye'nin milli egemenliğine karşı yapılacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişim kötü sonuçlar doğuracaktır" diyen Abdullahiyan, bu konuda Türkiye'yi uyardıklarını belirtti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Kobané'ye ve genel olarak Suriye'ye yapılan yardımların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Abdullahiyan, "Kobane'deki krizi sona erdirmek için bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Dostumuz Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 12:16
YORUM EKLE