Irak: Türkiye’nin, Kürt partilerine yönelik baskıcı tutumunu kınıyoruz

Irak Cumhurbaşkanlığı, HDP milletvekillerinin tutuklanmasına dair açıklama yaptı

Irak: Türkiye’nin, Kürt partilerine yönelik baskıcı tutumunu kınıyoruz

Irak Cumhurbaşkanlığı, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması nedeniyle Türkiye’yi kınadı.

Açıklamada, “Bu baskıcı tutumu kınıyor, Kürtlere karşı uygulanan diktatör siyasetin ve PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan ile Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve diğer parlamenterlerin tutukluluk hallerinin son bulmasını istiyoruz.” denildi.

Irak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdullatif Cemal Reşid tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye yönetiminin, Kürt partilerinin bazı parlamenter ve yöneticilerine yönelik baskıcı tutumunu en sert şekilde kınıyoruz. Bu antidemokratik tutumlar, mücadele yürüten Kürtlere karşı yeni bir şey değil. Bu, Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin, en basit insan hakları ve meşru hakların kullanımı karşısında gerçek yüzünü ortaya koymaktadır. Bu baskıcı tutumu kınıyor, Kürtlere karşı uygulanan diktatör siyasetin ve PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan ile Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve diğer parlamenterlerin tutukluluk hallerinin son bulmasını istiyoruz.

"Demokratik ve parlamenter yaşamın sürmesi, bütün ihlallerin son bulması ve Kürt demokratların serbest bırakılmasını talep ediyor, Türkiye’de Kürt halkının meşru haklarına kavuşmasını bekliyoruz. Ayrıca Türkiye’den, Kürdistan Bölgesi ve Musul Vilayeti’ndeki güçlerini çekmesini, Irak’ın içişlerine karışmaya son vermesini istiyoruz.”

HDP Eş Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile 7 HDP’li milletvekili 4 Kasım’da gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Aynı gün gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Sebahat Tuncel de çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dün de HDP Hakkari Milletvekili Nihat Aydoğan, tutuklandı.

Böylece tutuklanan HDP’li milletvekili sayısı 10’a yükseldi. Gözaltına alınan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise serbest bırakılmıştı.

(Kaynak: RUDAW)

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 23:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER