İbrahim Kalın’dan BBC’ye tepki

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

İbrahim Kalın’dan BBC’ye tepki

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBC Türkçe'nin KCK Eş Genel Başkanı Cemil Bayık ile röportajı işaret ederek, "Terör örgütünü aklama çabaları gazetecilik değildir. Terör örgütünün başındaki kişi makul ve meşru gösterilemez. Örgüt kendi gündemini empoze etmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kilis'e düşen füzeler konusunda ise, "Operasyonel detaylara girmeyeceğim ama aynı şeylerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı sarayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

SURİYE

Suriye'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Esad rejiminin, Rusya ile birlikte ihlalleri devam ediyor. Hala sivil insanlar ölmeye devam ediyor. İnsani yardımların ulaştırılmadığını, yüzbinlerce insanın büyük sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Cenevre'de yapılan görüşmelerin de arzu edilen hızda olmadığını görüyoruz. Bunun temel sebebi rejimin geçiş süreci ve insani yardımlar konusunda ayak diremesinden kaynaklanıyor. Suriye'deki çatışmaların durması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün koruması ve Suriye'nin demokratik çoğulcu bir sisteme geçmesi önem arz ediyor. Müttefiklerimizle kararlılığımız devam etmektedir.

MÜLTECİ

3 milyonu aşkın insan ülkemizde misafir edilmeye devam ediliyor. Buradan geriye dönüş söz konusu değil. AB ile mülteci anlaşması çerçevesinde geçişlerde ciddi düşüşler var.

PKK'NiN BATI İLE TEMASI 

Bu iddia terör örgütü tarafından iddia edildi, devletler tarafından reddedildi. Bu terör örgütünün kimlerden meden umduğu, kimlerle ilişkisi olduğu bakımından dikkat çekici bir husus. Terör örgütünü aklamaya yönelik çalışmaların gazetecilikle ilgisi yoktur. PKK'nin söylemlerini makul ve meşru gibi empoze etmek terör örgütü propagandasından başka bir şey değildir. Bu yalana hiç kimse inanmıyor, inanmayacak. Terörle en kararlı şekilde mücadelemizi devam ettireceğiz. Terör örgütü liderinin verdiği mesajlar, bu yayın organı konusunda teröre hizmet eden bir anlayış vardır. Bu operasyonlar son noktasına kadar devam edecektir.

İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerde son aşamaya geliniyor. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor. Gazze ve Filistin topraklarında insani durumun iyileştirilmesi konusunda adım atılacağını bekliyoruz. Herkes iki devletli bir durumu kabul ederken bir taraftan Filistin'i yok sayan görüntü veriliyor.

KİLİS'E SALDIRILAR

Operasyonel detaylara girmeyeceğim ama aynı şeylerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Rusya ilişkiler konusunda devlet ciddiyetine yakışır şekilde adımlar atılmasına Türkiye sıcaktır. Türk-Rus ilişkileri bir hadiseye kurban edilecek kadar sığ değildir. Yakaladığımız ivme konusunda, bu krizi aşabilecek derinliği sağlıyor. Rus tarafının Türkiye'yi itham eden tavrı bu süreci kilitledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Bırakın artık basınla akademisyenlere uğraşmayı işinize bakın devlet elden gidiyor