Hüseyin Aygün’den 1915 çıkışı

CHP’nin Dersim milletvekili cesur çıkışlar yapmaya devam ediyor…

Hüseyin Aygün’den 1915 çıkışı

Dersim konusundaki sözleriyle tarihimizdeki karanlık bir sayfanın açılmasına vesile olan ve tartışmalara yol açan CHP’li Hüseyin Aygün, Ermeni soykırımıyla ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Aygün, 1915’te yaşanılanların “Osmanlı'daki korkunç kara leke" olarak tanımasını istedi.

 

“Dersim katliamı” ile ilgili sözleri günlerce konuşulan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bu kez de Ermeni soykırımıyla ilgili çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı.

 

Hüseyin Aygün, acı olayların "Osmanlı döneminin kara lekesi olarak" tanınmasını önerdi.

 

Tunceli Milletvekili Aygün, “Biz bunu Teşkilat-ı Mahsusa üzerinden 'Osmanlı dönemindeki korkunç bir kara leke' olarak tanıyabiliriz. Kendi tarihimizle yüzleşebiliriz. Bundan kimse zarar görmez, ülkemiz de zarar görmez” dedi.

 

Yaşanan olaylara “soykırım” demeyen Hüseyin Aygün, gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

 

“Devletlerin kavramlarıyla konuşmak istemiyorum. ‘Soykırım’ dendiğinde mesele çok çıkmaza giriyor. Ama Ermenilerin büyük bir trajedi yaşadığı, bu topraklarda sayılarının parmakla sayılacak hale geldiği, Hrant Dink'in 2007 öldürüldüğü unutulmasın.”

 

'DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ORTADAN KALKAR'

 

Hüseyin Aygün, Fransa'da soykırımın inkarını suç sayan yasa tasarısının ise düşünce özgürlüğü açısından yanlış olduğu ifade etti.

 

CHP’li Aygün, şöyle konuştu:

 

“Ben ‘soykırım olmadı’ diyenlerin para veya hapis cezasına çarptırılmasını yanlış buluyorum, nasıl ki ‘soykırım oldu’ diyenlerin yargılanması yanlışsa... Fikir hürriyeti bakımından... Eğer bu yasa çıkarsa, düşünce özgürlüğünün ana vatanında düşünce özgürlüğü hakkı ortadan kalkmış olmuştur.”

 

Hüseyin Aygün'e göre, 1915’in 100. yılı gelmeden Türkiye'nin bu soruna çözüm bulması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER