Hükümetten AP'nin kararına ilk yorum: Aynen iade edilecek

Ömer Çelik raporu yok saydıklarını söyledi

Hükümetten AP'nin kararına ilk yorum: Aynen iade edilecek

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'yle ilişkilerin dondurulmasına yönelik olarak çıkan ve 477 oyla kabul edilen rapora ilişkin açıklama yaptı. Çelik, "Bu ilişkileri sabote etmeye dönük bir rapordur. AP raporunu, son iki yıldır olduğu gibi yok sayıyoruz" dedi.

Çelik açıklasında rapor hakkında, "Hiçbir bağlayıcılığı yoktur" ifadesini kullandı.

AB Bakanı şöyle devam etti: "Siyasi nitelikte karar açıklamışlardır. İçinde bizim faydalanacağımız unsurlar olması her zaman göz ettiğimiz bir husustur ve hiçbir zaman eleştiriden çekinmeyiz. Hatta bunlardan nasıl faydalanırız diye bakarız. Maalesef bu rapor, bunlardan uzak. Dolayısıyla bir tek taraflı tarih anlatısına, tek taraflı siyasi yaklaşımla yürütülen meseleye karşı objektif olmayan, Türkiye'nin yaptığı açılımları görmeyen bu raporu kabul etmiyoruz. Bu rapor bir işbirliği raporu değildir. Bizim AP'den beklentimiz, eleştiriler tabii ki söz konusu olacaktır ancak bunlarla beraber iş yapmamızı mümkün kılan raporlar hazırlamasıdır. Bu ilişkileri sabote etmeye dönük bir rapordur. AP raporunu, son iki yıldır olduğu gibi yok sayıyoruz.

AYNEN İADE EDİLECEK

Aynen iade edilecektir. Bu tek taraflı Ermeni anlatılarına yer vermesi bir vizyonsuzluktur. Maalesef bu raporlar artık herhangi bir şekilde faydalanabileceğimiz raporlar olmaktan çıkmıştır. Üstelik bu sene 1915 olaylarına atıf, ana metnin içinde yer alıyor.

Bu rapor, artık objektif bir belge olma vizyonunu kaybettiğinin göstergesidir. Bu raporda AP tarafından Türkiye'deki anayasa değişikliklerinin uygulanması durumunda müzakerelerin askıya alınması, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için insan hakları gibi maddelerin eklenmesi yönünde çağrılar, AP'nin Türkiye-AB ilişkilerini anlama kapasitesinin ne kadar düştüğünün göstergesidir. 16 Nisan referandumu, halkın kabul ettiği bir tekliftir. Dolayısıyla "Halkın kabul ettiği teklifleri uygularsanız, biz sizinle ilişkilerin askıya alınmasını tavsiye edeceğiz" şeklinde bir yorum yapmaya hakkı yoktur. Bu anti demokratik bir yaklaşımdır.

Daha uygulamaya bile geçilmeden böyle bir tavır alınması, ne kadar önyargılı olduklarını gösteriyorlar. Halk iradesi tecelli etti, aynen uygulanacaktır. AP, kendisini bütün seçimleri lağvetmeye yetkili bir kurum gibi görmektedir ve bu doğru değildir. Biz AP'yi halk iradesine saygılı olmaya çağırıyoruz. Demokratik teamüllere saygılı olmaya davet ediyoruz. Burada bir olgunluk probleminin olduğu gözleniyor.

OTURUP KONUŞMAYA HAZIRIZ

Bizimle işbirliği yapmak istiyorlarsa oturup konuşmaya hazırız. Eleştirilerini dinlemeye açığız ama halk iradesinin geçersiz sayılması gibi anti demokratik konuları tartışmaya açık değiliz. AB ile ilişkilerimizde ortak başarı ağımızda bulunan pek çok konu var. Bunların konu edilmesi çok açık bir vizyonsuzluktur. Gümrük Birliği tek taraflı talebi değildir Türkiye'nin. Şimdiye dek başarıyla yürüyen ve son derece sağlıklı bir şekilde müzakere edilen bir konunun siyasi malzeme yapılması son derece yanlıştır.

AP, demokrasi okulu olmakla övünür her zaman. Ancak bu "demokrasi okulu", tankla topla demokrasisi yıkılmak istenen Türkiye ile yeterince dayanışma içerisinde bulunmamıştır. Bombalanan bir parlamentoyla dayanışma içerisinde olmak yerine, Türkiye'yi yargılayan kararlar almak hiçbir demokratik vizyonla açıklanamaz.

Maalesef bu AP raporu, AB ile Türkiye arasındaki güven eksikliğine katkı sağlamıştır. Bu rapor, kapağı dahi açılmadan iade edilecektir.

Bakın NATO konusunda AB ile ABD arasındaki tartışmalar, ilk defa bir ABD Başkanı Avrupa bütünleşmesini eleştiren birtakım sözler sarf etti. Suriye'deki iktidarsızlığın yakın zamanda sona ereceği öngörülmüyor. Akdeniz'de neredeyse dünyadaki tüm ülkelerin savaş gemileri bulunuyor. Bu gelişmeler üzerinde AB ile Türkiye ilişkilerinin bütünleşmesi gerekiyor."

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER