HDP’ye uyarı : Gaziantep mitingine saldıracaklar

Ankara katliamının ardından HDP’nin iki farklı canlı bomba hakkında uyarıldığı ortaya çıktı

HDP’ye uyarı : Gaziantep mitingine saldıracaklar

HDP’nin, mitinglerini iptal etmesinin nedeni ortaya çıktı. Partiye gelen uyarıya göre iki canlı bombanın 18 Ekim’deki Gaziantep mitinginde ikinci katliamı yapmaya hazırlandığı belirtildi.

Suruç ve Ankara katliamlarının ardından IŞİD’e bağlı canlı bombalarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İmralı heyetine yönelik suikast girişimlerinin izleri, Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan canlı bombaların hedefleriyle ilgili ipuçları verdi.

Ankara Garı’ndaki saldırıyı gerçekleştiren 2 canlı bombadan sonra kalan 2 canlı bombanın HDP’lileri hedeflediği belirlendi.

Erdem Gül’un Cumhuriyet’te yer alan habere  göre canlı bombaların hedefi HDP’nin 1 Kasım öncesi gerçekleştireceği mitinglerdi. HDP’nin taslak miting programına göre Ankara’daki katliamdan tam 8 gün sonra 18 Ekim tarihinde Gaziantep mitingi düzenlenecekti.

Gaziantep mitingi, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirilecekti. Ankara Katliamı’nın ardından, HDP yönetimi, ortaya çıkan tehlikeyi dikkate alarak önce mitingleri iptal etmeyi tartışmaya açtı. Gelen bilgi üzerine parti yönetimi, 15 Ekim’de Türkiye’deki tüm mitinglerini iptal etme kararı aldı.

Bu karara altından Ankara’daki saldırıyı düzenleyen 2 canlı bombanın ardından halen yakalanamayan diğer 2 canlı bomba neden oldu. Edinilen bilgiler, HDP yönetiminin Gaziantep mitingini bu iki canlı bombanın saldırıda bulunacağı bilgisinin ulaşması üzerine iptal ettiğini yönünde. HDP yönetimine mitinglerle ilgili karar aşamasındayken saldırı olasılığına ilişkin bilgi “Mitinglere yönelik canlı bomba saldırıları konusunda ciddi hazırlıklar var.

Türkiye’ye Ankara saldırısından önce 4 canlı bomba girdi. 2’si Ankara saldırısında görev yaptı. İkisi de başka bir yere götürüldü. Şu anda serbest dolaşıyorlar. Çok büyük olasılıkla Gaziantep’e götürüldüler. Ankara’dan sonra Gaziantep’e saldıracaklar” şeklinde geldi. Figen Yüksekdağ, mitingin iptalinden bir gün sonra Gaziantep’te milletvekili adaylarının katılımıyla basın toplantısı yapmakla yetindi.


Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 09:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER