HDP’lilerin tutuklanmasına 'karşı çıkan' Çelik: Buna hiçbir AK Partili rıza göstermez

HDP Eş Genal Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 10 HDP’li vekil tutuklanmıştı

HDP’lilerin tutuklanmasına 'karşı çıkan' Çelik: Buna hiçbir AK Partili rıza göstermez

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, HDP’li vekillerin tutuklanmasına karşı olduklarını savundu. Çelik, hiçbir AKP’linin buna rıza gösteremeyeceğini belirtti. 

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin tavsiye kararı alan Avrupa Parlamentosu’nun HDP’li vekillerin tutuklanmasına ilişkin yönelttiği eleştirilere dikkat çeken Çelik, “HDP milletvekilleri değil, hiçbir milletvekilinin tutuklanmasına, hiçbir Ak Partili rıza göstermez. Hiçbir milletvekili tutuklanmamalı, milletin vekili çünkü” diye konuştu.

“AB KRİTERLERİNDEN YANAYIZ”

AB’de aşırı sağın yükseldiğini ve bunun faturasının Türkiye’ye kesildiğini öne süren Çelik şöyle devam etti: “Biz Avrupa Birliği’nden yanayız, kriterlerden yanayız, Batı’dan yanayız. Çifte standarda karşıyız ama siz kendi bünyenizdeki ırkçı hareketlerden dolayı bunun faturasını Türkiye’ye kesmeye çalışıyorsanız, bu çifte standarda dönüşüyorsa ve uygulamalarınızla bütün kriterleri ayaklar altına alıyorsanız, esas biz sizin gidişatınızdan kaygı duyuyoruz.”

"ASLINDA DURAĞANLIK BÜTÜN ÜLKELERDE YAŞANIYOR”
 
İngiltere ve başka ülkelerin de AB’nin gidişatından kaygı duyduğunu savunan bakan, AB’nin küresel bir güç olmasından yana olduklarını belirterek, sözü ekonomiye getirdi.

Gelişmiş ülkelerde ciddi durağanlık olduğunu savunan Çelik, “Aslında bütün ülkelere bu durağanlığın yansıdığını görüyoruz. Küresel büyümeye bakıyorsunuz, küresel büyüme negatif istikamette, yani büyümüyor. Dünya ekonomisi küçülüyor. Bir taraftan bakıyorsunuz, dünyada büyük eşitsizlikler var. Dünyada 62 zenginin serveti, 3 milyar insanın servetine eşit. Güçlüler maalesef haklı görülüyor”dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 10:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER