HDP’li vekile DTK davasından 6 yıl 3 ay hapis

Gerekçe 'örgüt üyeliği'

HDP’li vekile DTK davasından 6 yıl 3 ay hapis

HDP Milletvekili Kemal Bülbül’e, DTK İnanç Komisyonu’nda yer alması nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Halkları Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’e, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnan Komisyonu üyeliği ve DTK faaliyetleri nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanık avukatı Cafer Koluman, Anayasa’nın 83’üncü maddesi kapsamında dokunulmazlığı bulunan müvekkilinin yargılanmasının durdurulması talebini tekrarladı. Müvekkilinin bizzat DTK çalışmalarına katıldığını belirttiğini kaydeden Koluman, müvekkilinin o dönem Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı ve Alevi kanaat önderi olması nedeniyle çalışmalara katıldığını söyledi. 
 
DTK’nin yasal düzeyde çalışma yapan bir platform olduğunun altını çizen Koluman, DTK’nin yasadışı bir çalışmasının bulunmadığını vurguladı. Koluman, belirttiği nedenlerden dolayı müvekkilinin beraatını talep etti. 
 
‘YARGILAMAYA DEVAM’ KARARI
 
Bülbül’ün “örgüt üyesi olmak” suçundan cezalandırılması yönünde önceki celsede verdiği mütalaasını yineleyen Savcı, yargılanmanın durdurulması talebinin de reddini istedi. Mahkeme de, verdiği ara kararla yargılanmanın durdurulması talebini reddederek, yargılamaya devam etti.
 
MECLİS BAŞKANI’NDAN DAVET
 
Talebin reddedilmesinden sonra esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını tekrar ettiklerini dile getiren avukat Koluman, DTK’nin Anayasa çalışmalarına katılması için 2012 yılında bizzat Meclis Başkanı’ndan davet aldığının altını çizerek, beraat talebini tekrarladı.

Mahkeme, dava her ne kadar “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan açılsa da sanığın eyleminin “örgüt üyesi”ne uyduğunu belirterek, Bülbül’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, kararın bir örneğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Sekreterliği’ne ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verdi.

Kaynak: MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER