HDP'li Paylan'dan hükümete: Risk analiz sistemi ofislerini Malta’ya kurun, gelecek yıl bütçe açık vermez

HDP'li paylan Paylan, Maliye Bakanlığı Bütçesi üzerine konuştu

HDP'li Paylan'dan hükümete: Risk analiz sistemi ofislerini Malta’ya kurun, gelecek yıl bütçe açık vermez

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye Bakanlığı Bütçesi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Paradise belgelerine atıfta bulunan Paylan, "Risk analiz sistemini kuracağınızı söylediniz, çok önemli, gerçekten. Risk analiz merkezi sisteminin ofislerini nereye kurun biliyor musunuz? Malta’ya bir ofis kurun, hemen dil bilen arkadaşlarımızı, bürokratları oraya götürün. Panama’ya bir ofis kurun Sayın Bakan, hemen Panama’ya bir ofis kurun, inanın, gelecek yıl bütçe açık maçık vermez" dedi.

Paylan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Yürütme ne bütçe getirdiyse, burada virgülüne dokunmadan Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçiyor. O kadar doğru bir bütçe yapmışsınız ki her şeyiyle herhâlde, çok doğru görüyor bizim arkadaşlarımız, hiçbir önerileri yok. Kuvvetler ayrımı diyoruz ya, kuvvetlerin birbirini dengelemesi ve denetlemesi diyoruz ya, demokrasilerde bu öyledir.

Demokrasi budur arkadaşlar. Bakın, biz yerelin temsilcileriyiz ve merkezde hizmet veriyoruz ve hepimizin yerelden talepleri var. Yerelin taleplerinin merkezden salınan fermana yansıması demokrasinin gereğidir. Bu yansımıyorsa o demokrasi değildir. Merkezden birisi fermanı salar, herkes de boyun eğerse bunun adı asla demokrasi değildir. Milletin temsilcileri buradaysa milletin dediği olacak. Milletin temsilcilerinin yerelden talepleri bütçeye yansıyacak, burada görüşlerimizi söyleyeceğiz.

BORÇ 80 MİLYONUN SIRTINA BİNDİ

Makro politikalar anlamında mali disiplini yıllardır esas aldığınızı söylüyorsunuz ve ikiz açıktan ziyade bir çıpa olarak mali disiplini tutuğunuzu hep söylediniz. Ama bunu nasıl yaptınız? Cari açığı vererek, yani dışarıdan kaynağı buraya alarak, bunu tüketim ekonomisine döndürerek ve tüketim üzerinden aldığınız vergilerle, dolaylı vergilerle mali disiplini sağladınız, bunun hikayesi budur. Kamu borcu oransal olarak azaltıldı ve borç özelleştirildi. Borç 80 milyonun sırtına bindi. Şu anda 80 milyonun 60 milyonu -çocuklar dâhil- borçlu ve bu da ne demektir? İkiz açıktan ziyade tek bir açık, cari açık.

Darbeden sonra tekrar güvenlikçi politikalara döndünüz, güvenlik harcamaları alabildiğine arttı ve sonuçta Orta Vadeli Programı geçen yıl tekrar revize ettiniz. Dedik ki: “Bu Orta Vadeli Program bir ay içinde çöker.” Ocak ayında Orta Vadeli Program çöktü, tekrar çözümü palyatif tedbirlerde buldunuz. Evet, piyasada ciddi bir sıkışmışlık vardı; buna çözüm bulmak için Kredi Garanti Fonu’na ve diğer, vergi ertelemelerine yöneldiniz, bir kortizon tedavisine yöneldiniz Sayın Bakan ama sonuçta, bugün geldiğimiz noktada kortizon yine bitti ve kortizonun bittiğini tüketici güven endekslerinde görüyoruz, faiz rakamlarında görüyoruz, enflasyon rakamlarında görüyoruz, kamu açığında görüyoruz ve topyekün Hazinenin borçlanmalarında görüyoruz.

Yalnızca teknik boyutlarıyla bu meseleleri çözemiyoruz; mesele siyasi ve siyasi bir çözüme ihtiyaç var Sayın Bakan. Bu anlamda, bir stagflasyon riskiyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum; bu güven bunalımından dolayı faiz sarmalına, enflasyon sarmalına girmek üzere olduğumuzu düşünüyorum; işsizliğin alabildiğine artabileceği bir döneme girmek üzere olduğumuzu düşünüyorum.

Bu anlamda, hepimizin aklımızı başımıza devşirmemiz gerektiği, bütün yaptığımız siyasi hataların sonucunu özellikle milyonlarca yoksulun çekeceği konusunda sizi uyarıyorum. İvedilikle, teknik boyutunu bir kenara bırakıp, siyasi çözümlere birlikte ulaşmamız gerekir.

VERGİYİ GELİR ORANTILI OLARAK ALMADIĞINIZ SÜRECE ADALETSİZLİK SÜRÜYOR

Doğrudan servetten ve gelirden vergi almadığınız sürece, o oranı yüzde 50-50’ye ve servet orantılı olarak almadığınız sürece, gelir orantılı olarak almadığınız sürece bu adaletsizlik sürüyor ve sürmeye devam edecek. “Gelin, yapısal bir reformla buradan çıkalım” dedik ve toplumu da iyi hissettirecek olan budur. Bakın, insanlar borçlu olduğu sürece gelecek kaygısı duyarlar.

Gariban vatandaşın bu kadar artık gırtlağını sıkmayın, yeter. Halktan, 80 milyondan vergileri eksiltin, zenginden, o para kaçıranlardan, vergi kaçıranlardan vergiyi almaya bakacak mısınız Sayın Bakan?

Şimdi, torbada çok önemli bir madde geçirdik, biliyorsunuz, risk analiz sistemini kuracağınızı söylediniz, çok önemli, gerçekten. Risk analiz merkezi sisteminin ofislerini nereye kurun biliyor musunuz? Malta’ya bir ofis kurun, hemen dil bilen arkadaşlarımızı, bürokratları oraya götürün. Panama’ya bir ofis kurun Sayın Bakan, hemen Panama’ya bir ofis kurun, inanın, gelecek yıl bütçe açık maçık vermez.

Milyonlarca insanın üzerinden kazanılmış ve vergiden kaçırılmış kaynaklardan bahsediyoruz ve maalesef imam öyle yaparsa cemaat ne yapar durumu var ya, Sayın Başbakan’ın akrabalarının da listede olduğunu gördük. Panama listelerinde pek çok büyük sermaye gruplarının isimlerini gördük. Sayın Bakan, böyle bir cesaretiniz var mı sizin? Bunların peşine gidecek cesaretiniz var mı?

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 17:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER