HDP’li Özsoy: Erdoğan, Türkiye'de şiddetin tohumlarını ekmektedir

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili açıklamlarda bulundu

HDP’li Özsoy: Erdoğan, Türkiye'de şiddetin tohumlarını ekmektedir
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, dokunulmazlıkların kaldırılması ile birlikte Türkiye'de şiddetin artacağını savunarak, "Erdoğan ve etrafındaki kesimin yaptıkları şeyler, Türkiye'de daha çok şiddetin tohumlarını ekmektedir. Bu kendisi için de, ülke için de iyi olmayacak" dedi.
 
HDP Bingöl İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Hişyar Özsoy’un konuyla ilgili açıklamaları şöyle:
 
‘TÜRKİYE'NİN HANGİ SORUNUNU ÇÖZECEK?’ 

"Dokunulmazlıklar meselesini çok da ciddiye almıyoruz. Şahsi olarak bir kaygımız yok. Cezaevleri olabilir ancak, Türkiye'nin hangi sorununu çözecek bu? Şunun için kaygılıyız; demokratik kanalları tıkadığınız zaman, demokratik siyasete insanların umudu kalmadığı zaman, başka arayışlara girecekler. Bu anlamda diyoruz ki;, Erdoğan ve etrafındaki kesimin yaptıkları şeyler Türkiye'de daha çok şiddetin tohumlarını ekmektedir. Bu kendisi için de, ülke için de iyi olmayacak. Bizim için de iyi olmayacak. Memleketin sorunlarını çözeceğimize, gidip mahkeme kapılarında uğraşacağız ki gitmeyeceğiz. Polis zoruyla götürüyorlarsa da götürsünler. İfade vermeyeceğiz, çünkü hukuki bir dayanağı yok. Bizim yargılanmamızın hukuki bir dayanağı yok. Dokunulmazlıklar da Anayasayı ihlal ederek kaldırıldı."
 
CHP ŞU ANDA ALLAK BULLAK OLMUŞ DURUMDA’ 

Hişyar Özsoy, HDP'ye dokunulmazlıkların kaldırılmaması konusunda CHP'den destek gelmediğini ifade ederken şöyle konuştu:
 
"Savunma hakkımız dahi verilmedi. Toptan bir şekilde getirip Anayasa'nın 83'üncü maddesini geçici bir madde ile rafa kaldırdılar. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Anayasa Mahkemesi'ne gitse kesin olarak bozulacak. Onun için de 110 imza bulmamız lazımdı. Onu bulamadık, CHP destek vermedi bu konuda. Her ne kadar oylamayı anayasaya karşı olarak gördüklerini ifade etseler de böyle bir ucube durum var CHP'de. Bu anayasaya karşıyım diyor ama 'gidip oy vereceğim, anayasa mahkemesine de götürmeyeceğim' diyor. CHP şu anda allak bullak olmuş durumda. Kafa gitmiş, kendilerinde değiller."

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 16:32
YORUM EKLE