HDP'li Irmak: Türkiye, Suriye'ye yönelik politikasını değiştiriyor

PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in dün Türkiye 'ye gelip hükümet ile temaslarda bulunması ve hükümetin Suriye politikasını değerlendirdi...

HDP'li Irmak: Türkiye, Suriye'ye yönelik politikasını değiştiriyor

Kobani'de IŞİD'in kuşatması ve YPG'nin direnişi ile çatışmalar devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoglu ile görüşen HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in dün Türkiye 'ye gelip hükümet ile temaslarda bulunması ve hükümetin Suriye politikasını değerlendirdi.

Radikal'in yer verdiği habere göre, Irmak, PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in bir yıl aradan sonra Türkiye'ye gelmesini çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi. PYD Eşbaşkanı Müslim'in Türkiye'ye gelmesi ve temasta bulunmuş olmasının önemli olduğunu belirten HDP'li Irmak şöyle konuştu:

"Çünkü, Türkiye'nin kendi yanı başındaki bir soruna kayıtsız kalması mümkün değildi, beklenemezdi ve doğru da değildi. O nedenle bu temasın gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu da oldu. Bundan sonrası önemlidir. Bundan sonra Türkiye nasıl bir tavır alacak, PYD ve oradaki Kanton yönetimi ile görüşmelerini devam ettirecekler mi, bir ilişki geliştirecekler mi ve bunun pratik teki yansıması önemlidir. Biz bu görüşmeyi önemli buluyoruz, anlamlı buluyoruz."

'BAŞBAKAN'IN DİYALOGA AÇIK OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Selma Irmak, Başbakan Davutoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ayrıntılarını anlatırken de şunları söyledi:

"Başbakan ile görüşmemizde gündeme geldi. Başbakan'ın da, bu konuda diyaloga açık olduğunu, soruna kayıtsız kalamayacağını gördük. IŞİD'in yanında olduklarına dair algıdan büyük oranda rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler ve tam tersine 'Kobani halkının yanındayız ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz' gibi şeyler söyledi. PYD'ye ilişkin kimi eleştirilerini ifade ettiler. Bizde bunun en iyi yolunun diyalog kurmak olduğunu söyledik. Başbakanın bizim görüşmemizden önceki söylemleri ile sonraki görüşmeleri bence farklıydı. Bir yaklaşım değişikliğini görmek mümkün. Örneğin Başbakanın 'Kobani'nin düşmesine izin vermeyeceğiz' söylemini gerçekten önemli buluyorum. Bunu bir politikanın emaresi ve formülü olarak görmek lazım. Suriye'ye yönelik hükümet öyle anlaşılıyor ki politikasını değiştiriyor. Bu çok çok önemli. Bizce çok çok olumlu bir tutum. Bir politika değişikliği var, belki bunun ilk adımı da PYD eş başkanı ile görüşmedir."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 15:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin aktaş
Nizamettin aktaş - 4 yıl Önce

...kürt siyasal hareketi bu ülkeye reva görülmeyen evrensel hukukla yaşaması için tüm güçü ile zorluyor..iki yıla yakın bir zamandır içeride düşük yoğounluklu kirli savaşı sürdüremiyorsa, halkına bok yedireneler bunun tek nedeni kürt siyasal haraketinin barış ve evrensel hukukun yaşam bulması,devletine biat etmiş,34 yıldır darbe anayasasına boyun eğmiş türk halkına verilen değerdendir. türkler kendileri çellatlarına aşık olmuş, buna aydınlarının çok azını tenzih ederek yazıyorum. diyerleri beyazlara biat etmiy kemalist zihinle kürt düşmanlığı ile zihni zehirlenmiş avrupa halklarının kullanıp eskittiği evrensel hukuk halka revagörmeyenlerin yanında sesiz durmaları,her seferinde kütrler yanlış yaptı eleştiri adına darbe anayasasını kırmızı çizgi diye tarif eden ırkcı ,tekçi (abdestli,ve abdestsiz kemaistlerin) sözcülüyü ile endam etmeyi marifet sayanlar, orta doğuyu kana bulayan işid adlı vahşeti seyrederek iman dazeliğyorlar. bunun adı müslümanlık değil,vahşetin taraftarı olma