HDP’li Altan Tan: Gözaltılar MHP seçmenini razı etmek için

Altan Tan, HDP’li vekillerin gözaltına alınmasını değerlendirdi

HDP’li Altan Tan: Gözaltılar MHP seçmenini razı etmek için

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP vekillerinin gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Anketlere göre MHP seçmeninin en az yarısının referanduma 'Hayır' dediğini ifade eden Tan, HDP'lilerin gözaltına alınmasının MHP'li seçmenini referandumda 'Evet' demeye razı etmek için yapıldığını ileri sürdü.

Tan, “AKP-MHP ittifakı var. Ancak tüm anket çalışmaları MHP seçmeninin en az yarısının referanduma hayır dediğini gösteriyor. Bu gözaltılar görünen o ki MHP’li seçmeni ‘evet’e razı etmek için yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın sürdürdüğü 6-8 Ekim olayları soruşturması kapsamında Cumartesi günü gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği adliyede 'Adli kontrol' koşulu ile serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Amerika'nın Sesi Radyosu'na değerlendirmelerde bulundu.

HDP'lilerin gözaltına alınmaları ile ilgili iki strateji gördüğünü ifade eden Tan, ilk stratejide referandum sürecinde herkes çalışırken HDP’yi kendi sorunlarıyla boğuşur halde bırakılmasının hedeflendiğini iddia etti.

Tan şöyle devam etti:

"Düşünsenize, her gün kendisini savunmak için mahkemeye giden biri nasıl referandum çalışması yapabilir? İkincisi de referanduma gidilirken AKP-MHP ittifakı var. Ancak tüm anket çalışmaları MHP seçmeninin en az yarısının referanduma hayır dediğini gösteriyor. Bu gözaltılar görünen o ki MHP’li seçmeni ‘evet’e razı etmek için yapılıyor."

HDP Diyarbakır Milletvekili Tan, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmadan kendisine yöneltilen suçlamaların terör propagandası yapmak olduğunu da belirterek, şunları anlattı:

"Bana söylenen şeyler genellikle basın açıklamaları ya da newroz ile alakalı. KESK üyesi öğretmenlerin Diyarbakır’da grevi vardı. Ben de gittim, öğretmenlerin yaptığı greve destek verdim. Efendim KCK ve PKK da destek vermiş. Deniyor ki; 'Siz de bu çağrıya uydunuz siz de PKK’lisiniz.’ Bir PKK’linin cenazesi gelmiş, ben de bu cenaze törenine katılmışım; 'Sen PKK’lisin.’ Ben Diyarbakır milletvekiliyim. Bence hukuk uzunca zamandır ortada yok."

HDP Milletvekillerine yönelik böyle bir sürecin başlatılmasının sürpriz olmadığını belirten HDP'li Tan, bu sürecin ne kadar süreceği hakkında ise bir öngörüde bulunmanın mümkün olmadığını söyledi.

(Kaynak: CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 19:34

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER