HDP'den Hollande'a 'taziye' mesajı: En güçlü şekilde lanetliyoruz

HDP Eşbaşkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, Charlie Hebdo dergisinin ofisine yönelik saldırı nedeniyle taziye mesajı yayınladı

HDP'den Hollande'a 'taziye' mesajı: En güçlü şekilde lanetliyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, en az 12 Fransız vatandaşının ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olan Charlie Hebdo dergisinin ofisine yönelik saldırı nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a taziye mesajı verdi. Mesajda saldırının 'en güçlü şekilde' kınandığı ve lanetlendiği belirtidli.

Yayınlanan mesajda, "Şu açıktır ki bu vahşi saldırı, farklı halkları, kültürleri ve inançları kutuplaştırma, birbirine düşürme sonuçlarını doğurabilir. İslam maskesi takmış kişilerin gerçekleştirdiği bu katliamın ardından, ne yazık ki, Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde İslamofobi yükselecektir. Böyle bir ortamın gelişmesine, farklı kimliklere ve kültürlere sahip olan insanların birlikte yaşamasının güçleştirilmesine fırsat verilmemesi gerekiyor. İnanıyor ve umuyoruz ki, bu tür saldırılar bu sonuçları doğurmayacaktır," denildi.

Saldırının, Avrupa toplumlarında insan hakları odaklı ilkeler, demokrasi ve fikir özgürlüğü konularında olumsuz yönde bir değişime sebep olmaması temennisinin dile getirildiği açıklamada; "Sayın Hollande, bilmenizi isteriz ki Halkların Demokratik Partisi, Fransa’da yaşayan herkesin acısını paylaşarak sizlerle dayanışma içinde olduğunu gösterecektir. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanması, yargı önüne çıkarılması ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Halkınıza üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyor, saygılar sunuyoruz," denildi.

Kaynak: Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 20:32
YORUM EKLE