HDP'den 'Eşbaşkanlık' açıklaması: Ortadan kaldıramazsınız!

HDP/HDK Kadın Meclisi, Eşbaşkanlık sistemini 'ortadan kaldırmaya' yönelik girişimlere ilişkin açıklama yaptı...

HDP'den 'Eşbaşkanlık' açıklaması: Ortadan kaldıramazsınız!

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi tarafından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce kabul edilen ‘başkanlık Çalışma Yönetmeliği’ hakkında hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verilmiş; daha önce de Van Çaldıran Belediyesi gibi birkaç yerde daha DBP belediyelerindeki eş başkanlık sistemine dönük yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Halkların Demokratik Partisi/Halkların Demokratik Kongresi (HDP/HDK) Kadın Meclisleri, Eşbaşkanlık sistemini 'kaldırma' girişimine ilişkin açıklama yaptı.

"ERKEK EGEMEN ZİHNİYET KAZANIMI ELİMİZDEN ALMAK İSTİYOR"

Yapılan açıklamada, "Büyük bir mücadele ve emek sonucunda hayata geçirilen, kadın mücadelesinin en önemli kazanımlarından biri olan Eşbaşkanlık Sistemi şimdi erkek egemen devlet zihniyeti eliyle geri alınmak istenmektedir," denildi.  

Açıklamada Eşbaşkanlık sisteminin 'uzun soluklu cins mücadelesinin sonucu ortaya çıktığı' belirtilerek, "Ancak ne yazık ki, devlet erkek egemen zihniyete göre şekillenmiştir. Bu zihniyet, kadının irade olmasını, karar süreçlerine katılımını engellemeye çalışmaktadır. Bu zihniyetin temsilcisi AKP Hükümeti bu nedenle Eşbaşkanlık Sistemi’ni ortadan kaldırmaya hedeflemektedir," denildi.

"KARARI TANIMIYORUZ"

Eşbaşkanlık sistemini ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin sonuçsuz kalınacağının dile getirildiği açıklamada, "Mahkemelerin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararlarını tanımadığımızı ve bunun için sonuna kadar mücadele edeceğimizi söylüyoruz," vurgusu yapıldı.

"KADIN VEKİLLERİMİZ YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

HDP açıklamasında kadın vekillerin 'hedef' alındığı savunularak şu ifadelere yer verildi:

"Bugün erkek egemen zihniyetin en faşizan, cinsiyetçi, kadın düşmanı temsilcilerinden biri olan AKP Hükümeti’nin kadın kazanımlarını özellikle hedeflediğini biliyoruz. Özellikle kadın vekillerimizin özel olarak hedef alınıp yıpratılmaya çalışıldığını görüyoruz. İlk önce Van Milletvekilimiz Sayın Aysel Tuğluk AKP’deki erkek güruhu tarafından saldırıya maruz kalmış, ardından da Grup Başkanvekilimiz Iğdır Milletvekili Sayın Pervin Buldan yandaş medya aracılığıyla asılsız haberlerle özel hayatı üzerinden yıpratılmaya çalışılmıştır. Ve son olarak da AKP Grup Başkanvekili Belma Satır, HDP’li kadın vekilleri hedef alan açıklamalar yapmış, HDP’li kadın vekiller için üzüldüğünü beyan etmiştir. Bizce üzülmesi gereken kendisidir. Ne acıdır ki, kendisi erkek aklıyla kendi hemcinslerine saldırmaktadır. Üstelik son derece kadın düşmanı olan bir siyasi partide bir kadın olarak mücadele etmektedir. Bunun kendisinin bile bir kadın için son derece travmatik bir durum olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Belma Satır’ın başkaları için üzülmek yerine, bir an önce kendi durumunun farkına varıp, hizmet ettiği zihniyetin ne kadar kadın düşmanı bir zihniyet olduğunu görmesini umuyoruz. HDP’li kadın vekillerin verdikleri mücadele ile sistemi rahatsız ettiklerini biliyoruz. Bütün bu özel saldırıların da nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz."

AKP'YE ÇAĞRI

Açıklamada son olarak AKP'ye "bir an önce bu kadın karşıtı politikalarından vazgeçme" çağrısı yapıldı. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 14:50
YORUM EKLE