HDP'den Bingöl saldırısı açıklaması: Provokasyon

Figen Yüksekdağ: Saldırıyı üstlenen yok

HDP'den Bingöl saldırısı açıklaması: Provokasyon

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Bingöl'de dün akşam Emniyet Müdürü'ne yönelik silahlı saldırıya ilişkin olarak "Provokasyon olduğunu düşünüyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ; EHP, ÖDP, KESK, DİSK, TMMOB, Halkevleri, PSAKD, HBV, AKD, İHD genel başkanları ile  TTB genel sekreteri ve HTKP temsilcisinin de yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Bingöl’de dün akşam saatlerinde Emniyet Müdürü’ne yönelik olarak düzenlenen ve iki polisin hayatını kaybettiği, Bingöl Emniyet Müdürü’nün de ağır yaralandığı saldırıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. 


Yüksekdağ, “Saldırıyı üstlenen yok. Bu tip gelişmelerin provokasyon durumunun bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kobane'deki durumla ilgili hükümeti önceden uyardıklarını belirten Yüksekdağ şöyle konuştu:

"IŞİD'in ilerleyişi yeni değildi. Önce Şengal soykırımı yapıldı. IŞİD yüzünü Kobani'ye yüzünü döndüğünde bu saldırganlığa son vermek gerekiyordu. Bunu durdurması gereken asli güç Türkiye'dir. Biz bunun için siyasi iktidarı uyardık. Ancak, bütün çağrılara rağmen siyasi iktidar sorumluluğunu gerçekleştirmedi. Uluslararası güçler, İŞİD mevzilerini etkilemeyecek havadan bombardımanı yaptılar. Kobani yalnızlaştırıldı."

Paramiliter güçlerin sokağa salındığını savunan Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Kontra güçler davet edilmiştir. Kürt illerinde meydanlar tanklar tarafından tutulmuş vaziyetteler. Bu muydu misli ile yanıt? Sivil siyaseti geliştirmekle övündünüz. Savunduğunuz, değerler bugün tamamen çökmüştür."
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 14:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
diyarbakırlı
diyarbakırlı - 4 yıl Önce

...figen hanım, yaşınız çok genç belli ki 1970'leri daha yaşamamışsınız. hayat yaşamakla öğrenilir. eğer sizi güzelliğinizle lider yapmışlarsa çok yanlış yapmışlar. ifadeleriniz hep sloganik yaklaşımlar içermektedir. iyi bir okuyucu/araştırmacı olmadığınız anlaşılmaktadır. eğer bir örgüt yanlış bir harekette bulunursa bu olayı üstlenebilir mi sizce. hala anlayabilmiş değilsiniz veya bilinçli anlamak istememektesiniz(topluma doğruları söylememek).diğer yandan daha dünkü başka bir ifadenizde de "bir işid çetesi yakalanıyor, üzerinden mit kimliği çıkıyor..." diye ifadede bulunuyorsunuz.. sn yüksekdağ, diyarbakırın asayişi sizin elinizdemidir ki , üst araması mı yaptınız böyle kimlik tespitinde, böyle ifadelerde bulunuyorsunuz. yani karaktersizce çok soru işaretli ifadelerde bulunuyorsunuz. ön yargılarla hareket ediyorsunuz. tenzih ediyorum sizleri. lütfen eğer bir siyasetçi iseniz dürüst olmanız gerekmektedir. böyle yaklaşımlarınız çocukça ve basit yaklaşımlardır.