HDP’den AİHM’in Demirtaş kararı için Meclis’e önerge

HDP Grup Başkanvekilleri, AİHM’in Demirtaş için verdiği ihlal kararının, hukuk standartlarına uygun şekilde yerine getirilmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti

HDP’den AİHM’in Demirtaş kararı için Meclis’e önerge

HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtalan ve Ayhan Bilgen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için verdiği “derhal tahliye edilmeli” kararına dair Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, “Karar ile hükümetinin ne yapması gerektiğine işaret edilmiş ve evrensel hukukun gereğinin yerine getirilerek Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması istenmiştir. AİHM kararı bütün tutuklu seçilmişler ve gazeteciler ve tüm düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında tutulanlar açısından emsal niteliğindedir. Demirtaş’ın ve diğer seçilmişlerin derhal serbest bırakılarak evrensel hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Anayasa’nın 90’ıncı maddesinde “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır” ifadelerine yer verilen önergede, kararın Türkiye için bağlayıcılığı vurgulandı.

Önergede, hükümetin yaptığı “hamle yapar, iş bitiririz” açıklamaları için de, “İktidarın son 3 yıldır Türkiye’de inşa ettikleri hukuksuzluk düzeninden vazgeçmek istemediğini göstermektedir. Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaların aksine AİHM kararları bağlayıcıdır.  Yetkililerin, AİHM kararına rest çekmesinin muhatabı uluslararası hukuktur, özgür insanlıktır. Böylesine bir tutum, AKP’nin içeride yarattığı yasasızlık, kanun tanımama pratiğini uluslararası hukuka dayatması anlamına gelir” ifadeleri kullandı.

Önergede, “Tüm bunlardan hareketle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği ihlal kararlarına sebep olan ihlalin nedenlerinin ortadan kaldırılması ve ihlal kararlarının AİHM hukuk standartlarına uygun şekilde yerine getirilmesi için bir yol haritasının hazırlanması, olası yeni ihlallerin önlenmesi ve adalet sürecine katkı sunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz” diye belirtildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 16:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER