HDP Zergele katliamı için meclis araştırması istedi

HDP heyeti daha önce Zergele'de incelemede bulunmuştu

HDP Zergele katliamı için meclis araştırması istedi

HDP, TSK tarafından vurulan Zergele’de yaşanan katliama iliştin Meclis araştırması açılmasını istedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ile İstanbul Milletvekili Hüda Kaya imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde "Hava saldırısı ve doğurduğu sonuçlar insan hakları hukukuna aykırıolduğu gibi uluslararası pozitif hukukun da açık ihlalidir. Zira başka bir ülkenin sınırı 150 kilometre aşılarak bir köy bombalanıp sivil bir katliam gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Gerekçede ayrıca şunlar kaydedildi: “Karanlıkta kalan her insan hakları ihlali yeni ihlallerinde zemin hazırlayıcısı ve habercidir. Bu vesile ile hava saldırısının doğurduğu hukuki sorumluluk silsilesi içerisinde bulunan, talimatı veren, uygulayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren tüm sorumluların açığa çıkartılması ve kamuoyunun bu konuda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla bir meclis araştırma komisyonu kurulması elzem olduğuna inanıyor ve bu komisyonun biran evvel kurulmasını talep ediyoruz.”

TSK tarafından bombalanan Zergele'de HDP heyeti incelemede bulunmuş ve sivillerin katledildiğini ortaya koymuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 15:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
kartal
kartal - 3 yıl Önce

ulan hergele türkiyedemi zergele. zergeleyi bırak sultanbeyliye bak. pkk biz yaptık diyor sıkıysa kına bakalım. editör yayınlamıyosun yazdıklarımı.

hakan1
hakan1 - 3 yıl Önce

oyun cağı sonramı koydunuz bari düz gün yapın

OYUNCAK
OYUNCAK - 3 yıl Önce

oyuncakta sizin gbii dönek kıvırın koçum