HDP Sözcüsü Saruhan Oluç: Adaylarımızı halk belirleyecek

Oluç, Demirtaş'ın derhal tahliye edilmesi yönünde verdiği kararının uygulanması gerektiğini söyledi

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç: Adaylarımızı halk belirleyecek

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yerel seçimlerde gösterecekleri adayları halkın tercihleri doğrultusunda belirleyip, Ocak ayında seçim kampanyası çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partilerinin Genel Merkezi'nde gündeme dair basın toplantısı düzenlendi.

Oluç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Selahattin Demirtaş'ın derhal tahliye edilmesi yönünde verdiği kararının uygulanması gerektiğini söyledi.

Oluç, “Türkiye 10 gündür uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor. Dün itibariyle Adalet Bakanlığı’nın kararın çevirisini Ankara 19. Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu kararın uygulanmasının önünde hiçbir engel kalmadı" dedi.

'YEREL MAHKEME KARARI UYGULAMALI'

AİHM kararında, "derhal serbest bırakılsın" ifadesinin bireysel önlem önerisi olduğunun altını çizen Oluç, "Bu durum Demirtaş kararında vardır. İkincisi, tazminat kararıdır. Bu da Demirtaş kararında vardır. Üçüncüsü de genel sorunların giderilmesi konusudur. Bu da vardır. Yani TMK, TCK ve CMK’deki bazı maddelerdeki temel sorunların giderilmesine ilişkin ibareler kararda vardır. Dolayısıyla ‘biz büyük daireye gidiyoruz, o yüzden kararı bekletiyoruz’ demek kesinlikle politiktir. Yani aynen tutuklanmalarında olduğu gibi siyasi bir karar alacaktır. Yerel seçimler öncesinde bir yerel mahkemenin bu tür tavrı yerel seçim sonuçlarını etkilemeye dönük bir adım olacaktır. Dolayısıyla kararın yerel mahkeme tarafından bir an evvel uygulanması gerekmektedir. Biz hem ulusal hem uluslararası alanda hukuken de bu işin takipçisiyiz” diye konuştu.

'6 MERKEZDE AÇLIK GREVİ BAŞLAYACAK'

Oluç, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemi başlatan ve eyleminin 23'ücncü gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve partilerinin Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in serbest kalması yönünde gerekli adımların atılması gerektiğini de kaydetti.

Oluç, bu konuda şunları söyledi:

"İmralı’daki tecridin bir an evvel kaldırılması talebiyle açlık grevi yapmaktadır. Bizim Leyla Güven’le ilgili koşulsuz dayanışmamız devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde 3 batı ilinde, 3 de Kürt ilinde olmak üzere 6 merkezde açlık grevleri yapılacaktır” dedi.

Leyla Güven Hakkari halkının iradesi olarak seçilmiş bir vekildir. Meclis Başkanı’na sesleniyoruz; Sizin başkanı olduğunuz Meclis’in bir vekili cezaevinde tutuluyor, sizin başkanı olduğunuz Meclis’in bir üyesi açlık grevinde ve siz buna dönük hiçbir adım atmıyorsunuz. Eğer Meclis Başkanı olarak gereken adımları atmazsınız yasama üzerindeki yürütme vesayetini kabullenmiş olursunuz. Gereken adımları atmalısınız."

'YEREL SEÇİM OPERASYONLARI SÜRMEKTEDİR'

Oluç’un üzerinde durduğu bir diğer konu parti yöneticilerine dönük gözaltı ve tutuklama operasyonları oldu.

Oluç, "Her hafta düzenli olarak çeşitli illerde HDP’nin seçim çalışması yapan üyelerine, yöneticilerine operasyon yapılmaktadır. En son İzmir’de yapılmıştır ve şu anda MYK üyemiz Mahfız Güleryüz ve PM üyemiz Gülay Biçici'nin de aralarında bulunduğu 4 arkadaşımız tutuklanmıştır. Bu arkadaşlarımız yerel seçim çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımızdır. Yani yargının yerel seçim çalışmaları yürütenlere dönük operasyonları sürmektedir. Aynı çaba, Meclis fezlekeleri şeklinde devam ediyor. Biz bu fezlekeleri düzenleyenleri tanıyoruz. Geçmiş dönemde 59 vekilimizin 54’ü için fezleke düzenleyenlerdir. Bu fezlekeleri düzenleyenle dokunulmazlıkları kaldıran anaysa değişikliğinin tartışıldığı dönemde 468 fezleke hazırlayan zihniyetti. Geçmişte olduğu gibi bugün hazırladığınız fezlekelerde de bizim demokratik siyaset alanındaki kararlı duruşumuzu, barış mücadelemizi durduramayacaksınız. Bu da aynı zamanda yerel seçim çalışmalarımıza dönük bir tacizdir" ifadelerini kullandı.

'ADAYLAR YEREL DİNAMİKLER TARAFINDAN BELİRLENECEK'

Ardından hafta başında yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına dair konuşan Oluç, toplantıda yerel seçim hazırlıklarının detaylıca tartışıldığını paylaştı.

Oluç, adaylarının hangi yöntemlerle belirleneceği hususunda şu bilgileri verdi:

“Birinci aşamayı tamamladık. Adaylıklar aşaması olan ikinci aşamaya başladık. Aday başvuruları sürüyor, 5 Aralık son tarih. İllerde yapılan başvurular, aday başvurularını alan komisyonlara iletiliyor. Komisyonlar hukuki uygunluklarını gözden geçirecekler ve başvuruların son hali verilmiş olacak. Aday belirleme yöntemi üzerinde yoğunlaştık ve adayların yerel dinamikler tarafından belirlenmesi konusunda karara vardık. Aday belirleme süreçleri geniş katılımla yapılacak bir yöntem olacak. Bu seçime katılacak olanlara baktığımızda elbette halkımız, üyelerimiz, yöneticilerimiz, toplumsal muhalefet, bileşenler, STK’ların temsilcileri, delegeler belirleyerek. Aday belirleme seçimine katılacak yerellerde halkın tercihleri doğrultusunda aday belirleme seçimini gerçekleştireceğiz. Büyük bir demokratik adımla adayların halk tarafından, STK’ler, üyeler, sandık kurulu üyeleri tarafından seçilmesini saplayacak bir yöntem olacak."

'SEÇİM KAMPANYARI OCAK AYINDA BAŞLAYACAK'

Yerel seçimlerde kadın temsiliyetinin önemine de değinen Oluç, eş başkanlık ve kadın temsiliyetinin yüzde 50 olacağını belirtti.

Oluç, seçim kampanya çalışmalarına ise Ocak ayında başlayacaklarını söyledi.

Aday belirleme seçimlerinin tek istisnasının Kürt illerinde olacağını açıklayan Oluç, “Kürt siyasi partilerle ittifak görüşmeleri sürdürülmektedir. İttifak adaylarının olduğu yerlerde aday belirleme seçimleri ittifak adaylarını gözeten bir şekilde özgün yöntemlerle yapılacaktır. Tek istisna bu olacaktır" dedi.

'AKP-MHP'Yİ GERİLETECEK BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ'

Oluç, HDP'nin yerel seçimlerdeki hedeflerine dair ise şunları söyledi:

"Birinci hedef Kürt illerinde kayyum atanan tüm belediyeleri tekrar kazanmaktır. Hazırladığımız kayyum raporunu da kısa zamanda paylaşacağız. İl, ilçelerde yapılan, Sayıştay raporlarında yer almayan yolsuzlukların da bulunduğu raporu paylaşacağız en kısa zamanda. Ayrıca Kürt illerinde kazanamadığımız ama iddialı olduğumuz yerlerde de seçimleri kazanacağız. 102 belediyenin üzerine en az 30 yerde daha kazanma hedefimiz var. Yerel demokrasi konusunda çok önemli bir adım atacağız. Batıda da çalışmalarımız devam ediyor. Hem başvurular alınıyor hem de yerel dinamiklerle en güçlü adayların belirlenmesi konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Batıda ki AKP-MHP koalisyonunun egemenlik alanını geriletecek bir çalışma yürütüyoruz."

HDP İSTANBUL VE ANKARA ADAY ÇIKARACAK MI?

Oluç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Oluç, HDP'nin İstanbul ve Ankara’da aday göstermeyeceği yönündeki iddialarına yöneltildi.

Oluç, bu iddiaları şu sözlerle yalanladı:

"Bunlar bizim tartıştığımız bir konu değil. Biz henüz aday adayı başvurularını topluyoruz. Bu başvurular bittikten sonra aday belirleme aşamasına geçeceğiz. Dolayısıyla aday göstermeme gibi bir kararımız yok. Böyle bir karar alırsak, bunu doğal olarak kamuoyuyla paylaşmamız gerekir ki seçmenlerimiz de bilsin. Bu insanlara fark ettirmeden gizlice yapabileceğimiz bir şey değil. Bu haberlerin doğruluğu yoktur."

'SEÇİM ÖNCESİ KÜRTLERE ÇİÇEK ATIYORLAR'

Oluç, Akil İnsanlar heyetinden yer alan kimi isimlerin katılımıyla Osla’da yapılan toplantı ile ilgili yöneltilen bir soruyu ise, "Biz de basından gördük. Bize öncesinde böyle bir bilgi gelmediği gibi oraya katılan herhangi bir kişiyle HDP’nin görüşmesi olmamıştır. Elbette herkes çeşitli toplantılar yapmakta, buluşmakta, Türkiye’nin demokrasi sorununu, Kürt sorununu tartışmakta özgürdür. Ancak her seçim öncesinde aslında Kürt halkına karşı çok ağır bir saldırı sürdürenler, nedense seçimler öncesinde birdenbire Kürt halkına çiçek atmaya başlamaktadır. Bu kez de yapılanın buna hizmet etmemesi gerektiğini söylüyoruz. Ne Kürt halkı ne Kürt seçmeni ne de Kürt halkının demokratik siyaset alanındaki temsilcileri bu oyunu yemez. Daha önce de yemedik. Eğer gerçekten Kürt sorunu konusunda bir demokratik ve siyasi çözüm ya da barış gerçekleştirilmek isteniyorsa, yapılacaklar bellidir. Oslo’da, Londra’da, New York’ta, Paris’te buluşup konuşmak değildir yapılacak olan. Yapılacak işler atılacak adımlar bellidir, ama iktidar bu adımları atmamaktadır. Elbette buluşmalar önemlidir ama HDP bu işin içinde yoktur. Hem de HDP bu tür adımların yerel seçimler öncesinde atılmasını çok anlamlı bulmamaktadır" yanıtı verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 09:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER