HDP seçimlere 59 ilde girecek

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Oruç, 15 Aralık'ta seçim çalışmalarına başlatacaklarını ifade etti...

HDP seçimlere 59 ilde girecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kocatepe Kültür Merkezi'nde il eş başkanları toplantısı düzenledi. HDP eş genel başkanlarından Sebahat Tuncel'in Yüksekova'daki PKK'lilerin mezarlarının tahrip edilmesinin protesto edilmesi sırasında öldürülen Reşit ve Veysel İşbilir'in cenaze törenlerine katılacak olması, Ertuğrul Kürkçü'nün ise uçağının rötar yapmasından dolayı geç katılacağı belirtilen toplantıda HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oruç partililere hitap etti. Verdikleri mücadelenin kolay bir mücadele olmadığını belirten Oruç, bu günlere gelinceye kadar birçok bedel verildiğinin altını çizdi. Konuşmasında "demokratik çözüm" sürecine de değinen Oruç, sürecinin mevcut durumda askeri, siyasi ve bürokratik sorunlarla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Oruç, Yüksekova'da polisler tarafından öldürüldüğü söylenen Reşit ve Veysel İşbilir olayına da değindi. Çözüm sürecinde yaşanan provokasyonların bu sürece zarar verdiğini ifade eden Oruç, "Dün Yüksekova'da iki yurttaş polisler tarafından katledildi. Bunu katliamı kınıyoruz. Buna sessiz kalmayacağımızı herkesin bilmesi gerekir. Yetkililerin açıklamaları ise, tahammül sınırlarını zorluyor. Bu açıklamaları daha önce de Gezi olaylarında gördük. Dün Yüksekova'da yine yalan yanlış bilgiler servis edilmeye başlandı. Şu bir gerçektir, Yüksekova'da polis iki yurttaşı katletti" diye konuştu.

Oruç, ardından seçim çalışmalarına dair bilgiler verdi. Seçim çalışmalarına ağırlık verileceğini belirten Oruç, 15 Aralık'ta seçim çalışmalarına başlatacaklarını ifade etti. Oruç, daha önce açıklandıkları üzere, "batıda HDP, Kürdistan'da ise BDP ile gireceğiz. HDP olarak 59 ilde seçimlere gireceğiz" dedi.

Oruç'un konuşmasından sonra toplantı, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü'nün de katılımıyla basına kapalı olarak devam ediyor. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2013, 22:25
YORUM EKLE