HDP seçim hükümetine girecek mi? Girerse hangi bakanlıkları alacak?

Seçim kulisleri hareketlendi

HDP seçim hükümetine girecek mi? Girerse hangi bakanlıkları alacak?

Başbakan Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini Erdoğan'a vermesinin ardından yeni bir süreç başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Ağustos’ta Başbakan Davutoğlu’nu geçici hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Görevlendirme ile seçimlerin yenilenmesi kararının da Resmi gazete’de yayımlanması planlanıyor.

Mevzuata göre 26 üyeli kabinede Ak Parti’ye 11, CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık düşüyor. Geçici hükümette Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları bağımsız olacak. MHP’den sonra CHP’nin de üye vermeyeceğini açıklaması, seçim hükümetinin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması anlamına geliyor.

HANGİ BAKANLIKLAR HDP'NİN OLACAK?

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, AK Parti, geçici hükümette Başbakanlık ve 4 Başbakan Yardımcılığı’nın yanı sıra Sağlık, Milli Eğitim, Milli Savunma, Maliye, Kalkınma, Enerji, Dışişleri ile Gümrük ve Ticaret, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarını da muhalefete vermeyi düşünmüyor.

Kulislerde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarının HDP’ye verilebileceği konuşuluyor. 7 Haziran öncesi kabineye bağımsız olarak atanan Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin’in geçici hükümette de yerini koruyacağı kaydediliyor.

DEMİRTAŞ NE DİYOR?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hangi bakanlık verilirse onu kabul edeceklerini açıkladı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP ve MHP'nin seçim hükümetinde olmayacaklarını açıklamasından hemen sonra Demirtaş ile görüştü. Demirtaş neden seçim hükümetinde yer aldıklarını bakanlıklarla ilgili merak edilenleri yazara anlattı. İşte Sarıkaya'nın köşesine taşıdığı o konuşmanın ayrıntıları:

"ÜLKENİN VE SEÇİMİN GÜVENLİĞİ İÇİN"

"Hükümeti kurma görevinin dolmasına 3 günlük süre kaldı. Seçim hükümeti neredeyse kesinlik kazandı. CHP ve MHP seçim hükümetini protesto ederek üye vermeyeceğini açıkladı.

"HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz” diye söze başladı. Bir başka partinin kararına göre seçim hükümetinde bulunmayı şekillendirmediklerini vurgulayıp ekledi:

“Topluma, ülkeye karşı bir sorumluluktur seçim hükümetinde yer almak. Türkiye’nin istikrarı için biz seçim hükümetinde görev alacağımızı söyledik.”

Cumhurbaşkanı’nın demokratik teamüller gereği CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na hükümet kurma görevini vermesi gerektiğinin altını çizip devam etti:

“Ama olmuyor. Bizim seçim hükümetinde görev almamız da AKP’nin hükümetine ortak olmak değildir. HDP, ülkenin ve seçimin güvenliği için seçim hükümetinde yer alacak.”

"BAKANLIK PAZARLIĞI YAPMAYIZ"

İstemedikleri bir bakanlığın kendilerine verilmesi veya “Partililerin isimlerini belirleyerek bakan atarız” yönünde bir talep gelmesi halinde tavırlarının ne olacağını sorduğumda da Demirtaş’ın yanıtı şöyle oldu:

“Bakanlık pazarlığı yapmayız. Meclis Başkanı, parti gruplarıyla konuşmalı ve sandalye oranlarında düşen bakanlık sayısını bildirmeli. Bizim için şu bakanlık veya bu bakanlık olması önemli değil. Zaten seçim hükümeti, ‘Şu bakanlığı istiyoruz’ demek de doğru olmaz. Anayasa’nın hükmü açık, isimleri bildiririz. Bu konuda tartışmayız. Kimin olacağını da biz müzakere ederiz, yoksa bir başkasına isim seçme hakkını bırakmayız.” (Kaynak: Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 11:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

kacak isciligi engellerse gönüllerde taht kurar emekli problemini cözerse 1. parti olur

Renas
Renas - 4 yıl Önce

Adamsin sen adam

SIRADAKİ HABER