HDP seçim güvenliği için 2 bin avukat görevlendirmeyi hedefliyor

Türkiye’de, seçim çalışmalarının başında sandık güvenliği geliyor

HDP seçim güvenliği için 2 bin avukat görevlendirmeyi hedefliyor

Türkiye 24 Haziran seçimlerine hazırlanırken siyasi partilerin en çok dile getirdiği konular arasında seçim güvenliği geliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu da, seçim ve sandık güvenliği için çalışmalarına hız verdi.

Yurttaşlara da seçim günü oy sayımı bitene kadar sandıkları terk etmeme uyarısında bulunan HDP Hukuk Komisyonu Üyesi Kenan Maçoğlu, Türkiye genelinde 2 bin avukatla seçim güvenliğini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

‘KRİZ MASASI KURDUK’

MA'dan Berivan Altan'ın haberine göre, HDP Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Kenan Maçoğlu, önceki seçimlerden elde ettikleri deneyimlerle hazırlandıklarını belirtti.

Partilerinin genel merkezinde kriz masası kurduklarını dile getiren Maçoğlu, “Bu kriz masası, tüm Türkiye çapında oluşacak ihlalleri tutanak altına alıp raporlaştıracak. Aynı zamanda ihtiyaç duyulduğu an, il ve ilçe merkezlerinden gerekli koordinasyonu sağlamaya çalışacak” dedi.

‘HUKUK KOMİSYONLARI OLUŞTURACAĞIZ’

HDP’nin örgütlü olduğu bütün illerde il hukuk komisyonları oluşturacaklarını söyleyen Maçoğlu, “Bu komisyonlarda muhakkak en az 2 avukat arkadaşın görevlendirilmesi yapılıyor. Hukuk komisyonu özellikle seçim günü sandık güvenliği açısından gerekli müdahaleleri yapabilmek için kentteki avukatlarla bir ağ oluşturmaya çalışacak. Bunun ardından tüm illerde seçim günü çalışma yapacak avukatların listesi oluşturulacak” diye aktardı.

Bölgeden bölgeye avukat sayısında değişimler olduğunu söyleyen Maçoğlu, seçim günü görevli avukatları ilçelere dağıtacaklarını ve hedeflerinin her ilçede birden fazla avukat bulundurmak olduğunu belirtti.

Maçoğlu, ilçelerdeki avukatların doğrudan il kriz masasıyla bağlantılarının sağlanacağını dile getirdi.

‘AVUKATLAR SANDIKLARIN ETRAFINDAN AYRILMAYACAK’

Seçim günü görev yapacak avukatların, seçim başlangıcından oy sayımı bitene kadar sandık çevrelerinde görevli olacağını vurgulayan Maçoğlu, şöyle devam etti:

“Avukatlar, okullardan gelen hukuksuz işlemlerde müşahit ve sandık kurulunda görevli partililere destek verecekler. İhtiyaç halinde bizzat okullara giderek gerekli başvuru ve tutanakların tutulması için hareket halinde olacaklar. Oy sayımı bittikten sonra oyların ilçe seçim kurullarına götürülmesi aşamasında da sandıklara eşlik edecekler. Sonrasında da her oy toplama merkezinde birden fazla avukat görevlendirilmesi yapacağız. Çünkü tutanak birleştirilmesi en önemli boyutlardan biri.”

‘2 BİN AVUKATI GÖREVLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Ankara Barosu ve diğer partilerin hukukçuların, oy güvenliğini sağlamak için çalışma yürüten sivil toplum örgütleri bir araya gelip gerekli koordinasyonu yapacaklarını vurgulayan Maçoğlu, Ankara merkezli 100 ila 150 avukatla birlikte bir çalışma içerisinde olduklarını aktardı.

Türkiye genelinde bin 500 ila 2 bin avukatla seçim güvenliğini sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Maçoğlu, seçim güvenliği için tüm barolarla temasları olacağını ve barolara bir çağrı yapma hazırlığında olduklarını söyledi.

‘HALKIMIZ MÜŞAHİT OLMAK İÇİN BAŞVURU YAPMALI’

Seçim güvenliğinde en büyük görevin sandık kurulu üyeleri ve müşahitlere düştüğüne dikkat çeken Maçoğlu, şunları söyledi:

“Örgütlü olduğumuz tüm il ve ilçelerde her sandıkta sandık kurulu üyesi ve müşahit görevlendirmesi yapacağız. Müşahit ve sandık kurulu üyelerine gerekli eğitimler verilecek. Oy sayımı ve oy sayımı bittikten sonra tutanağın ıslak imzalı hali müşahitler tarafından il, ilçelere götürülmeleri gerekir. Halkımız bulundukları il ve ilçelerde sandık kurulu ve müşahit olmak için başvuru yapmalıdır. Her sandıkta müşahit ve sandık kurulu üyemiz olursa sandık güvenliği sağlanır.”

‘SANDIKLAR TERK EDİLMEMELİ’

Maçoğlu, oylarına sahip çıkmak isteyenlere şu çağrıyı yaptı:

“Yurttaşlar oy sayımı sırasında mutlaka sandık çevresinde bulunmalı. Kolluğun müdahalesi olması ya da hukuka aykırı en ufak tespitte mutlaka avukatlara ve ilgili komisyonlara iletmelidir. Halkımız duyarlı olursa seçim güvenliği en üst seviyede sağlanır. Her yurttaşın kendi oy kullandığı sandıkta, sayımı izleme hakkı var ve bu yüzden yurttaşlar sandıkları terk etmemeli.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 14:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER