HDP Milletvekili Garo Paylan: Meclis 6-7 Eylül'ü araştırmalı

Garo Paylan'dan 6-7 Eylül olaylarına ilişkin araştırma önergesi

HDP Milletvekili Garo Paylan: Meclis 6-7 Eylül'ü araştırmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 6-7 Eylül 1955 olaylarının sorumlularının ortaya çıkarılması, can ve mal kayıplarının tespit edilmesi ve bu sayede geçmişle yüzleşmenin sağlanması amacıyla Meclise araştırma önergesi verdi. Paylan, önergede 6-7 Eylül olaylarının üzerinden 63 yıl geçmesine rağmen devletin resmi olarak yaşananları kınamadığını, tazminat veya özür dilemediğini hatırlattı.

Paylan, Meclise sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

SUÇ İŞLENMEYE DEVAM EDİLİYOR

Faillerin cezalandırılmak yerine ödüllendirildiği bir Türkiye maalesef hiç değişmemiştir. 2007 yılında öldürülen Agos Gazetesi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in cinayetinde dahli olanların aldıkları terfiler ve kuşandıkları dokunulmazlık zırhı, bu devamlılığın en taze örneklerinden olmuştur. Türkiye’nin 6-7 Eylül Pogromu’yla yüzleşmemesinin başlıca nedeni Yirmibeşoğlu’nun açıklamasında açıkça yer almaktadır. Ülkenin karanlık tarihindeki olayların ardından her daim devlet içerisindeki bir yapılanma çıkmaktadır. Görünen fail kitlesinin ardında her zaman bulunan fail hesap vermemektedir. Devletin içinde suç işleyen yapılar cezalandırılmadıkça, suç işlemeye devam etmektedirler.

19. yüzyılın son döneminden itibaren devletin gadrine defalarca uğrayan; Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi halkları, 6-7 Eylül Pogromu ile bir yıkım daha yaşamışlardır. Üzerinden 63 yıl geçmesine rağmen Türkiye ne resmi olarak yaşananları kınamış ne de tazminat veya özür için bir adım atmıştır. 2015 yılında, Atina’da bulunan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonunun TBMM’ye bu yöndeki çağrısına da sessiz kalınmıştır. 6-7 Eylül 1955’te yaşanan Pogrom’un faillerinin ortaya çıkarılması, yaşanan can ve mal kayıplarının tespit edilmesi, mağdur olan kişilerin ve/veya ailelerinin maddi ve manevi kayıplarının tazmin edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişle yüzleşme adına atacağı önemli bir adım olacaktır. Bu sebeple bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER