HDP, Manisa birinci sıra adayını değiştirdi: Yeni aday Sırrı Sakık

HDP, Ağrı’nın OHAL sürecinde kayyım atanan eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ı Manisa birinci sıradan aday gösterdi

HDP, Manisa birinci sıra adayını değiştirdi: Yeni aday Sırrı Sakık

HDP, YSK’ya başvurarak Manisa birinci sıra adayını değiştirdi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Manisa birinci sıradan aday gösterdiği Van Milletvekili Lezgin Botan’ı yerine Ağrı eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ı aday gösterdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Sakık, “Ben ve arkadaşlarım halkımızla beraber demokrasi kalelerine birer kale daha eklemek için Manisa’ya doğru yola çıkıyoruz. Demokrasi ve barış haritamız için yeni yollar yeni şehirler bulmaya devam edeceğiz” dedi.

Lezgin Botan ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Erzurum istinaf Mahkemesi tarafından onaylanan cezası nedeniyle vekillik şartlarının ortadan kalktığını söyledi.

Botan, “Partimiz HDP  tarafından Manisa birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterildiğim için başta partimize, halkımıza teşekkür ediyorum. Ancak Erzurum istinaf Mahkemesi tarafından kesinleşen iki yıllık cezadan dolayı adaylık şartlarım ortadan kalkmış durumda. Bütün adaylara başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Sakık adaylığıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu süreçte hiç bir yerden adaylık başvurusunda bulunmadım. Ancak sürecin vahameti nedeniyle üzerimize düşen her türlü görevi, ülkenin her yerinde yerine getirmeye hazır olduğumu ifade etmiştim. Geçmişten bu güne genellikle iktidar kalelerinin çok güçlü olduğu yerlerde siyaset yaptım ve halkımızla beraber bu kalelerin yerine demokrasi kaleleri inşa ettik. Gelinen noktada hâlâ Türkiye’nin bir çok ilinde mobilize edemediğimiz, ihmal ettiğimiz çok önemli bir seçmen potansiyelimiz var. Bu illerden biri de Manisa. Manisa halkının ve partimizin talebi doğrultusunda adaylığı kabul ettim. Bu seçimde asıl sürprizler daha önce hiç vekil çıkaramadığımız Ege ve Akdeniz illerinden olacaktır. Ben ve arkadaşlarım halkımızla beraber demokrasi kalelerine birer kale daha eklemek için Manisa’ya doğru yola çıkıyoruz. Demokrasi ve barış haritamız için yeni yollar yeni şehirler bulmaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER