HDP'li Yıldırım: Etnik kimliğin tartışılması HDP'nin kuruluş felsefesine aykırı

HDP'li Yıldırım, Ankara ve çevre illerden HDP il örgütlerinin katıldığı konferansta konuştu

HDP'li Yıldırım: Etnik kimliğin tartışılması HDP'nin kuruluş felsefesine aykırı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Ankara ve çevre illerden HDP il örgütlerinin katıldığı konferansta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, HDP'nin her hangi bir organında görev yapacak kişinin etnik kimliğinin tartışılmasının HDP'nin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu söyledi.

“HDP'nin her hangi bir organına gelecek kişinin etnik kimliğinin ne olacağı tartışmak, bizi bu alana sıkıştırmak istenmesini kabul etmemiz mümkün değildir” diyen Yıldırım, "Radikal demokrasiyi, halkçılığı ve taban örgütlenmesini esas alan siyaset biçimi, kongre süreçlerini bir güne ya da birkaç saate sığdırmaz. Eleştirileri dikkate alır ve sadece isim belirleme değil, yeni dönem politikalarını belirlemek için konferanslar düzenler" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde düzenlediği bölge konferansları kapsamında, HDP Genel Merkezi'nde Ankara Bölge Konferansı düzenledi.

Yıldırım, "11 Şubat'ta bir kongre yapıyor olmasak bile partimize yönelik geliştirilecek bütün itiraz ve eleştirilere açık olduğumuzu, bunlardan beslenen bir gelenekten geldiğimizi, eleştiriden rahatsız olmayacağımızı, bu kongreyi düzenlerken tartışılacak meselenin isimler üzerinden değil de gelecekteki politikayı belirlemeye ve daha güçlü bir toplumsal muhalefetin nasıl yükseltileceğine yoğunlaşırken, bizim açımızdan HDP'nin her hangi bir organına gelecek kişinin etnik kimliğinin ne olacağı tartışmak, bizi bu alana sıkıştırmak istenmesini kabul etmemiz mümkün değildir" diye belirtti.

HDP'nin herhangi bir organına gelecek kişinin Kürtlüğünü, Türklüğü tartışmak HDP'nin kuruluş ruhuna aykırı olduğunu ifade eden Yıldırım, "HDP zaten buna karşı kurulmuş bir ruh ve felsefeye sahiptir. Ortadoğu'da son iki, üç yıldır kimliklerinden ötürü insanların boğazlaştığı bir coğrafya olurken, Sayın Öcalan'ın Demokratik Ulus olarak formüle ettiği paradigma sadece Kürt ulusu için değildir. Toplumsal bir yaşam önermesidir. HDP de bunun üzerine kurulmuştur. Her birimizin bulunduğu yerlerde ciddi çaba içine girerek kongreye giren süreçte tartışmaları bu minvalden çıkarmak gerekiyor. HDP'nin her hangi bir organına gelecek arkadaşın etnik kimliğini tartışmak ne HDP de ne de Kürdistan'a bir fayda getirmeyecektir" diye konuştu.

Yıldırım, "Türkiye'de barışçıl politikaları esas alan, bütün hakları eşit gören, darbe anayasasını özlü şekilde değiştirmek isteyen, rant ve iktidar eksenli bir politik hat izlemeyen, cinsiyet eşitliğini ayrılmaz bir paradigma olarak gören, doğa üzerindeki talanı durdurmaya çalışan tek partidir HDP. Bütün bunlar HDP'nin affedilmez günahlarıdır" diye belirtti.

Yıldırım, son olarak şöyle dedi:

"Bizimle sandıkta baş edemeyenler, demokratik siyasette baş edemeyenler, en değerlilerimizi, 10 bin üzerinde yoldaşımızı tutuklama gibi ucuz bir yola başvurdular. Biz isterdik ki ahlaki yöntemlerle mücadele içine girsinler. Kürdistan'ın bir çok yerini gezen bir arkadaşınız olarak söylüyorum; 1 Kasım sonrası hiçbir yerde karşımıza çıkan bir AKP'li görmedim. Karşımıza asker, polis, kaymakam, vali, hakim ve savcı çıktı bir tane AKP'li çıkmadı. İşte demokratik siyasete baş koymuş olanların siyasi soykırım politikalarına uğramasının temel sebebi budur. Bu darbe yasasının bir 68'inci maddesi bize siyaset yapma hakkı veriyor. Kim ki bunu engellerse anayasal suç işler. Bu hakim olur asker olur, vali olur kaymakam olur. Bizim gayri meşru bir tarafımız olmadığını bizden daha iyi biliyorlar. Ama HDP'nin paradigması onların korkulu rüyası oldu" dedi.

Kaynak: ETHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER